Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Facebook v roli cenzora. Ze sítí mizí příspěvky se jménem britského aktivisty Robinsona
„Tento příspěvek porušuje naše zásady, a proto ho nikdo jiný neuvidí,“ oznámila sociální síť Facebook redaktorovi LN Petru Kamberskému poté, co vyzkoušel, zda skutečně blokuje příspěvky obsahující jméno Tommyho Robinsona, považovaného za krajně pravicového aktivistu. Kromě dočasného smazání příspěvku dostal Kamberský od Facebooku ještě čtyřiadvacetihodinový zákaz publikování.
[wp_ad_camp_2]
Podobně si internetový gigant počínal i v případě experta na marketing a sociální sítě Adama Zbiejczuka, který chtěl algoritmus mazání také otestovat. Jeho komentář byl odstraněn, protože „porušoval pravidla komunity“. Zbiejczuk se jedním kliknutím, bez možnosti cokoli připsat, odvolal, avšak jeho protest byl do hodiny zamítnut bez podrobnějšího vysvětlení.
„Neberu Facebooku právo mazat, na co ukáže. Nesmí tím ale porušovat pravidla, jež sám stanovil, což je přesně případ mazání statusů obsahujících jméno Tommyho Robinsona,“ řekl LN Zbiejczuk. Kde jsou hranice svobody projevu na internetu, se odborníci přou už dlouho. Běžný člověk má při zásahu Facebooku omezené možnosti. Kontaktovat ho přímo je prakticky nemožné a soudit se s obří společností se nikomu nechce.
„Jenže když to nikdo nezkusí, podporuje to marasmus, ve kterém vypadá Facebook všemocný,“ myslí si datový analytik a expert na sociální sítě Josef Šlerka.
[wp_ad_camp_2]
Cenzoři mají napilno
Facebook coby provozovatel sice nenese zodpovědnost za obsah samotný, je ale povinný ho monitorovat a závadné příspěvky mazat. Dle jakého klíče postupuje? Klíčovým dokumentem jsou tzv. Zásady komunity (k dohledání na samotné síti). V těch se píše o nepřípustném obsahu, do nějž spadají nenávistné projevy na základě rasy, etnika, pohlaví, náboženského vyznání a podobně. Připočtěme-li k nim i vyobrazení násilí, nahoty a sexuální aktivity či „krutý a necitlivý obsah“, je zřejmé, že cenzoři Facebooku mají napilno.
[wp_ad_camp_2]
Problém je v tom, že není jasné, čím se cenzura na síti se dvěma a půl miliardami uživatelů vlastně řídí. „Jsem skeptický ke způsobu, jakým Facebook cenzuru provádí,“ řekl LN Oldřich Kužílek, spoluautor českého zákona o svobodě informací. „Je to podivná mašinerie, do níž je těžko vidět. Nepochybně se však jedná o zásahy do svobody projevu,“ dodává Kužílek s tím, že se soukromá společnost Facebook kvůli své dominantní pozici stává vlastně veřejným prostorem.
více na: lidovky.cz
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Vykašlite sa na fakebúúk a nájdite si inú alternatívu 🙂
Dobře, napíši pod libovolný příspěvek toto “ Kdo je Tommy Robinson“ a uvidíme.