Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro britský týdeník The Economist varoval ostatní evropské země, že se již nemohou spoléhat na Spojené státy americké, jež by bránily spojence Severoatlantické aliance (NATO).

„V současné době zažíváme mozkovou smrt NATO,“ řekl doslova prezident Macron.

Na otázku, zda stále věří v ustanovení Článku 5 „kolektivní obrany“ zakládající smlouvy NATO – podle něhož je útok proti jednomu spojenci považován za útok proti všem spojencům – Macron odpověděl: „nevím.“

[wp_ad_camp_2]

„NATO funguje, pouze pokud funguje garant poslední instance jako takový. Tvrdím, že bychom měli přehodnotit realitu toho, co je NATO ve světle závazku Spojených států,“ dodal Macron.

Spojené státy ukazují, že se „k nám obrátily zády,“ jak dokázal náhle minulý měsíc prezident Donald Trump svým rozhodnutím stáhnout vojáky ze severovýchodní Sýrie, aniž by se poradil se spojenci, uvedl francouzský vůdce.

Tento krok zaskočil přední evropské mocnosti NATO – Francii, Británii a Německo – a připravil cestu Turecku, dalšímu členovi NATO, k zahájení přeshraniční vojenské operace zaměřené na syrské kurdské síly.

Přeložila tereza | Zdroj: Reuters

Copak na to asi říká morálně degenerovaný člověk, takzvaný generál Petr Pavel?? U něho mám také pocit, že trpí mozkovou smrtí. Jeho výroky tomu napovídají! 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.