…..děkujeme našemu dopisovateli z Francie ohledně dění v Paříži. Jak vidíte, celá akce se pomalu „rozlézá“ po EU státech a jsem zvědav, jestli dorazí až k nám….

14:54

Dnes začíná akce také v Německu. Němci by neměli odedneška chodit do práce, uvidíme, kolik lidí se najde, co uposlechne výzvu. Mnohé benzinky jsou pro nedostatek paliva zavřeny….

Francúzsko sa prebudilo do sobotného rána a tretieho týždňa protestov „žltých viest“. Vo veľa mestách Francúzska sa dnes konajú pacifistické pochody prívržencov ľudového hnutia „žlté vesty“. Informovanie francúzskych televíznych staníc však zmenilo charakter, ako aj samotné protesty v Paríži.

Kým pacifistické ľudové hnutie usporiadalo na základe dohody prostredníctvom sociálnych sietí pokojné pochody, tak Paríž zažíva dnes diametrálne iné protesty, aké bolo vidieť minulý víkend.

Po veľmi rozporuplnom prijatí aktivistov hnutia „žlté vesty“ u prezidenta bolo všetkým jasné, že protesty neskončia a požiadavky protestujúcich sa začnú stupňovať! Prezident síce súhlasil s právom protestovať pokojným spôsobom, ale na tlačovej konferencii vlastne povedal, že to je asi tak všetko čo ľudia môžu!

[wp_ad_camp_2]

Odpoveď na seba nedala dlho čakať a od včerajšieho dňa sa protesty zmobilizovali znova, ale už s rozšírenejšími požiadavkami. Jednou z nich je aj demisia prezidenta.

Pokiaľ v ostatných mestách Francúzska sú tieto pochody pokojné, Paríž je už od rána pod útokom! Nikto úž nehovorí politicky korektné vyjadrenia, ale od rána sú účastníci, ktorí blokujú Place de l´Etoil čo je začiatok ulice Champs-Elysées nazvaný zástupcami extrémnej ľavice. Polícia sa snaží ich nevpustiť na túto hlavnú ulicu, tak sa boje odohrávajú vo vedľajších uliciach a na rôznych iných miestach Paríža. Podľa odhadu polície je v Paríži 3000 protestujúcich. Protesty sú však rozdelené na dve skupiny. Pokojne stojacích ľudí v žltých vestách a extrémnu ľavicu, ktorá je dokonale pripravená na strety, ktoré sú od rána časté a celkom dobre koordinované! Druhá zmienená skupina je kompletne vybavená ochrannými maskami, rúškami oblečením a podľa konania aj organizačnými pokynmi. Dnes sú strety s políciou útočné! Použité vodné dela, slzotvorný plyn a aktívna akcia zo strany polície voči demonštrantom je všade prítomná. Avšak dnes čo je vonku ponechané na ulici to je zdemolované a autá horia, ako aj improvizovane vybudované stanoviská! Protesty sa dejú na vybraných miestach a prechádzajú z aktívnej fázy pokusov obsadiť ich voči polícii, ktorá okamžite reaguje a vytláča demonštrantov. Do Paríža bolo povolaných 5000 príslušníkov Polície a Gendarmarie National. Odhad polície na účasť na dnešnom protestnom dni je 37000 ľudí.

[wp_ad_camp_2]

Televízie vymenili diskutujúcich v štúdiách a svoju časť dostávajú na prezentáciu aj protestujúci ľudia v rôznych mestách, čo je nová vec proti posledným vysielaniam! No napriek tejto zmene vystupujú kovaný obhajcovia zničujúcich opatrení proti ľudom a dokonca znevažujú ich účasť vyhláseniami, že ich je málo a je to len malá časť občanov. No vzhľadom k povahe ľudí, ktorí radšej zostanú doma alebo navštívia nákupné centra, ako to robia stále svedčí o zmene myslenia ľudí, ktorí prekročili svoj kruh vlastnej pohody a vyjadrujú jasný nesúhlas s volenými zástupcami a ich riešeniami, ktoré idú proti nim.

Francúzskemu prezidentovi sa na konci dňa môže stať rovnako nemilá vec, ako keď ho v Argentíne pri jeho prílete nikto nečakal a nevítal.

Protesty sa medzičasom rozšírili čiastkovo do iných krajín umelého projektu EÚ, a to do Nemecka a Belgicka. V Belgicku však tieto protesty mali hneď zo začiatku veľmi násilný prejav pri stretoch s políciou. Čo prinesie ďalšie klamanie a ignorovanie ľudu volenými predstaviteľmi uvidíme asi veľmi skoro!

Erik Steiner

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.