Neuvěřitelnou blamáž předvedla britská premiérka Theresa Mayová a celá její diplomacie v čele s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Ti v březnu obvinili Rusko a přímo prezidenta Vladimira Putina z toho, že nařídil otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury a že o ruské vině není nejmenších pochyb, neboť je zcela jistá.

[wp_ad_camp_2]

Na základě jejich tvrzení pak vlády jiných evropských států včetně České republiky vyhostily desítky ruských diplomatů, přičemž vyhoštění diplomatů značí velmi vážnou roztržku a napětí vzájemných vztahů.

Nyní se ukazuje, že viníka měli Britové určeného předem, a jaksi jim k tomu nesedí důkazy. Šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead v úterý podle agentury Reuters prohlásil: „Byli jsme schopni otravnou látku určit jako novičok, určili jsme, že se jednalo o armádní nervově paralytickou látku,“ řekl šéf laboratoře v anglickém Porton Downu. Odkud látka pocházela, ale laboratoř nezjistila.

K otázce, proč tedy vláda označila za původ jedu Rusko, řekl, že zjištění země původu vyžaduje „další informace”, některé od zpravodajských služeb, k nimž má vláda přístup. Ředitel současně odmítl obvinění Ruska, že by jed mohl pocházet právě z britské laboratoře Porton Down. „Není žádný způsob, jak by se mohl dostat od nás nebo opustit zdi našeho ústavu,“ řekl. Zároveň přitom odmítl sdělit, zda laboratoř vyvinula novičok nebo ho uchovávala.

Jak v České televizi uvedl vojenský chemik a rektor Univerzity Hradce Králové Kamil Kuča, chemickou látku A-234 Novičok může v laboratorních podmínkách vyrobit v podstatě každý, kdo má magisterský titul z chemie, takže je velmi obtížné zjistit, kdo jej vyrobil a že je velmi skeptický k obviněním Ruska.

[wp_ad_camp_2]

 

Britové tak opět celému světu lhali, stejně jako v případě Iráku, jak prohlásil pro německá média bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen.

Britové nejrpve tvrdili, že je novičok stoprocentně smrtelný, ve čtvrtek 29. března ale stanice BBC uvedla, že stav Julije Skripalové, která byla spolu s otcem Sergejem otrávena (stoprocentně smrtící látkou) v anglickém Salisbury, se podle lékařů rychle zlepšuje. Dcera dvojího agenta je už prý při vědomí a mluví.

Problém je, že na základě tvrzení Britů, která byla minimálně z velké části lživá, ostatní země vyhostily ruské diplomaty a vyeskalovaly již tak napjaté vztahy s Ruskem. O psaní západních korporátních médií, která jsou pro každou válku, od Afghánistánu po Sýrii a zřejmě i tu s Ruskem, ani nemluvě. Omluví se za to někdo Rusům a Evropanům, nebo se najde jiný „důkaz?“

[wp_ad_camp_2]

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.