Podle zprávy dosáhl globální dluh v první polovině loňského roku rekordního maxima přes 250 bilionů dolarů, a to kvůli nárůstu půjček v USA a Číně.

Zpráva zveřejněná Mezinárodním finančním institutem (IIF) ukázala, že globální dluh v prvním pololetí roku 2019 vzrostl o 7,5 bilionu dolarů. IIF uvedl, že globální dluh tak dosáhl na konci tohoto období 250,9 bilionu dolarů, a do konce roku 2019 překročí hranici 255 bilionů dolarů.

 

[wp_ad_camp_2]

„Jen v Číně a USA jde o více než 60 procentní nárust. Podobně i dluh rozvíjejících se trhů dosáhl nové rekordní hodnoty – 71,4 bilionu dolarů (220 % HDP),“ uvedl ve zprávě Mezinárodní finanční institut.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v říjnu 2019 opět zdůraznil svá varování ohledně vysoké úrovně rizikových dluhů firem, které byly umocněny přetrvávajícími nízkými úrokovými sazbami centrálních bank. MMF varoval, že téměř 40 %, neboli 19 bilionů dolarů, firemních dluhů ve velkých ekonomikách, jako jsou USA, Čína, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Španělsko, je ohroženo neschopností splácet v případě dalšího globálního ekonomického poklesu.

Přeložila tereza | Více na: CNBC.com

Takový dluh je samozřejmě nesplatitelný a je to jen důkaz, že stejně jako peníze, tak i dluhy jsou virtuální hrátky s čísly v počítačích, které nemají moc společného s reálnou ekonomikou. Na tomto místě znova připomínám, že v zemi „neomezených možností“ (rozumějte korporace The USA Inc. – v likvidaci) je více jak 40 miliónů lidi závíslých na potravinových poukázkách, aby neumřeli hlady!

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.