Generální tajemník OSN Antonio Guterres dnes v úterý uvedl, že v několika klíčových otázkách situace kolem Ukrajiny lze pozorovat diplomatický pokrok.

„Z mých kontaktů s různými aktéry vyplývají prvky diplomatického pokroku v několika klíčových otázkách,“ uvedl Antonio Guterres. Podle něj „je na stole dost podkladů pro zastavení nepřátelských akcí – právě teď… a seriózní jednání – teď“.

Generální tajemník vyjádřil přesvědčení, že konflikt lze ukončit pouze prostřednictvím jednání. „Tuto válku nelze vyhrát. Dříve či později se bude muset přesunout z bojiště k mírovému stolu. To je nevyhnutelné,“ zdůraznil.

Ruský prezident Vladimir Putin 24. února oznámil zvláštní vojenskou operaci v reakci na žádost o pomoc ze strany hlav donbaských republik. Zdůraznil, že Moskva nemá v plánu okupovat ukrajinské území, ale jejím cílem je demilitarizace a denacifikace země a porážka nacionalistických ozbrojených jednotek, které jsou přímo odpovědné za genocidu v Donbasu.

První kolo rusko-ukrajinských rozhovorů se konalo 28. února v běloruské Homelské oblasti. Rozhovory trvaly pět hodin. Druhé kolo rozhovorů se uskutečnilo 3. března v Bělověžském pralese v Bělorusku. Ke třetímu kolu rozhovorů se delegace sešly 7. března v Brestské oblasti, rovněž v Bělorusku. Dialog nyní pokračuje v on-line.

Zdroj TASS

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.