Bayer si koupil a spolkl „jedovatou pilulku“ společnosti Monsanto, aniž by uvažoval o své skutečné odpovědnosti. Padesát sedm miliard eur tržní kapitalizace spadne později do kanalizace, ale nyní jejich bolest hlavy z této „jedovaté pilulky epické rozměry.

Rostoucí nejistota skončila, když soudkyně Suzanne Bolanosová z vrchního soudu v San Francisku rozhodla v odvolacím řízení v neprospěch Bayeru a potvrdila tak rozhodnutí poroty, že glyfosátový herbicid (známý jako Roundup) prodávaný společností Monsanto, způsobil rakovinu v terminálním stádiu muži z Kalifornie, a že Monsanto záměrně skrývalo toto nebezpečí.

[wp_ad_camp_2]

 

Zprávy se rychle rozšířily a způsobily okamžitý pád hodnoty akcií společnosti Bayer a zaslaly agrochemickému průmyslu mocnou zprávu, že jsou právně a finančně odpovědní za nepříznivé účinky způsobené jejich produkty, které tak bez skrupulí prodávají. A to navzdory tomu, že obdrželi povolení od vládních regulátorů, jako je EPA , USDA a FDA, které se tradičně chovaly jako „roztleskávačky“ v průmyslu.

Dobrou zprávou je, že toto rozhodnutí potvrzuje odpovědnost společnosti za způsobení nemoci svým produktem a otevírá dveře pro další soudní spory a přísnější regulaci agrochemikálií. Ian Hilliker, analytik společnosti Jefferies LLC v Londýně, odhaduje pro klienty, že na základě soudních sporů zahrnujících 8.700 žadatelů, u nichž se předpokládá, že mají rakovinu způsobenou glyfosátem, by odpovědnost společnosti Monsanto mohla dosáhnout 800 miliard dolarů.

Německý analytik Holger Zschaepitz poukazuje na to, že akvizice společnosti Monsanto a Bayer může způsobit největší zničení tržní kapitalizace v historii německých burzovních trhů, která dosud dosáhla ztrát zhruba 57,7 miliard euro. (Pozn. př. Německý chemický a farmaceutický gigant Bayer koupil amerického výrobce hnojiv a herbicidů Monsanto letos v červnu za 63 miliard dolarů.)

překlad tereza | zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.