Humanoidní robot Matylda, který vznikl v dílně Open TechLab Jablonec nad Nisou, se ve středu ve 14 hodin vydá na cestu autostopem z Jablonce do Pelhřimova. V případě úspěchu se stane prvním robotem v Česku, který úspěšně podnikne výlet tímto způsobem. Cestu bude možné sledovat online. Ve středeční tiskové zprávě o tom informoval Martin Thoř ze společnosti FYI Prague.

Matylda původně sloužila ke vzdělávacím účelům v oblasti robotiky, ale je také terapeutem a umělcem.

Její cesta povede do severočeského města do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde bude umístěna jako technologicky zajímavý exponát.

Robot v sobě má různé senzory, jako jsou gyroskop, akcelerometr či mikrofony, které mu umožňují po naprogramování i zcela autonomní chování. Matylda tak dokáže kromě chůze i předcvičovat jako fitness trenérka či zastoupit hlídacího psa.

[wp_ad_camp_2]

 

Robot si udělá zastávky v Pardubicích, Plzni a Praze u výherců facebookové soutěže, jež spočívala v nabídce zajímavého zážitku pro Matyldu.

V Pardubicích se tak například povozí na hřbetu karety obrovské. Každý řidič ji navíc může vzít na výlet, do restaurace či do kina.

„S řidiči bude Matylda komunikovat sama. Dám jim instrukce, kam cestuje. Část informací bude i na přiloženém návodu. S sebou bude pak mít jen ceduli, lékárničku a ručník, který je nezbytnou výbavou každého stopaře,“ uvedl konstruktér Michal Seidl s tím, že Matylda cestou vzdá hold knize Stopařův průvodce po galaxii Douglase Adamse.

Na webu, kde mohou zájemci cestu robota sledovat, budou každou hodinu přibývat fotografie i aktuální poloha.

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.