Washington odstoupil od dohody s Íránem, aby Teherán zatížil novými a tvrdšími sankcemi. Nyní je podle zpravodajské agentury Reuters iránská centrální banka po tlaku USA odpojena od systému SWIFT.

Podle hlášení měl Swift odpojit nejen iránskou centrální banku, ale i další iránské finanční instituce od mezinárodního platebního styku.

Zpravodajská agentura se přitom odvolává na Sigal Mandelkerovou, americkou právničku a vládní úřednici, která v současné době funguje jako podřízená státní sekretářka Ministerstva financí pro terorismus a finanční zpravodajství, jakož i zástupkyně ministra financí Spojených států.

„Swift, jenž řídí většinu přeshraničních plateb na celém světě, již iránskou centrální banku a jiné finační instituce odstřihl, řekla Mandelkehrová“, referuje Reuters doslovně.

[wp_ad_camp_2]

 

Již před zhruba jedním týdnem měly USA prohlásit, že jsou připraveny zatížit systém zpracování plateb Swift sankcemi, pokud by to mělo sankcionovaným iránským organizacím a osobám poskytnout přístup k finančním službám.

5+1 států (kmenové státy Rady bezpečnosti OSN a Německo) a Írán měly v roce 2015 docílit historické dohody o urovnání dlouholetých problémů na základě íránského jaderného programu. Strany uzavřely společný obsáhlý akční plán (JCPOA), jehož naplnění mělo zrušit hospodářské a finanční sankce Rady bezpečnosti OSN, USA a EU proti Íránu.

Na počátku května oznámil prezident USA Donald Trump odstoupení od atomové dohody s Íránem a prohlásil, že USA by měly znovu obnovit sankce, jež byly v důsledku této dohody zrušeny.

To samé prý platí pro země třetího světa, které obchodují s Íránem.

Swift prohlásil, že je „opovážlivé“ uzavřít iránským bankám přístup k jeho platebnímu systému. Přitom bylo zdůrazněno, že tento krok podnikl, aby zachoval stabilitu a integritu globálního finančního systému.

pro tadesco přeložila Andrea | zdroj: 9

Íránská centrální banka nepatří Rothschildům a tak Západ na ní tlačí skrze SWIFT. SWIFT má sice sídlo v La Hulpe v Belgii, ale v podstatě si to řídí Amíci, kteří SWIFT zneužili k politickému boji.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) slouží zejména k mezinárodnímu platebnímu styku. Jde o počítačově řízený systém pro dálkový přenos dat mezi bankami a dalšími finančními i nefinačními institucemi.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.