Italský premiér Giuseppe Conte předá v úterý po ranní schůzi vlády rezignaci hlavě státu, což automaticky znamená demisi celé vlády, uvedla Conteho kancelář.

Předseda vlády, který je ve funkci od června 2018, doufá, že mu prezident Sergio Mattarella opět dá mandát na sestavení nové vlády se širší podporou parlamentu, uvedly zdroje z okruhu vlády.

Conte minulý týden ztratil většinu v horní komoře (Senátu), když centristická strana Italia Viva vedená bývalým premiérem Matteo Renzim opustila koalici kvůli vládní krizi ohledně koronaviru a ekonomické recesi.

Úsilí Conteho přilákat centristy a nezávislé senátory do vládních řad se setkalo jen s malým úspěchem.

Kabinet je svolán na 9:00 (SEČ), na kterém bude Conte „informovat své ministry o svém záměru rezignovat. Poté půjde navštívit prezidenta Sergia Mattarellu,“ uvádí se v prohlášení kabinetu.

Pravicová opozice naopak žádá vypsání předčasných voleb. Jedinou výjimku tvoří bývalý premiér Silvio Berlusconi, který je vůdcem parlamentní strany Forza Italia. Berlusconi prohlásil, že řešením stávající krize může být vláda národního sjednocení s jiným premiérem, než je Conte.

Přeložila tereza | Více na: reuters.com

My víme, že důvodem rezignace není „koronavirus,“ ale nátlak jistých složek. Jsem zvědavá na další vývoj…

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.