Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Jak mozek tvoří nové neurony: 4 věci, které zvyšují inteligenci
Ještě před dvaceti lety se věřilo, že po dosažení dospělosti už lidský mozek nedokáže vytvářet nové neurony. Dnes však vědci obecně zastávají názor, že mozek prostřednictvím procesu neurogeneze i nadále vytváří nové nervové buňky a to dokonce i ve vyšším věku. Existuje několik věcí z oblasti stravování a životního stylu, které tento proces umí podpořit a urychlit.
[wp_ad_camp_2]
Které části mozku dokážou nejlépe vytvářet nové buňky?
Výzkumy ukázaly, že k tvorbě nových neuronů dochází nejvíce ve dvou částech mozku – v subventrikulární oblasti a v hipokampu.
Hipokampus je zodpovědný za schopnost učení se a paměti. Když nefunguje správně, vznikají neurodegenerativní onemocnění jako jsou deprese, úzkost, či Parkinsonova choroba. Podporou tvorby nových nervových buněk v mozku během dospělosti, dokážete těmto onemocněním nejen předcházet, ale dokonce i zlepšovat své mentální schopnosti.
Následuje 5 věcí přímo podporujících vytváření nových neuronů, které tvoří základ pro zvyšování inteligence:
1) Fyzická aktivita
Může to znít jako klišé, ale nejúčinnější způsob, jak podpořit proces neurogeneze v mozku, je pravidelná fyzická aktivita.
Zrychlení tlukotu srdce a průtoku krve cévami pomocí běhu, cyklistiky či plavání, je výborný způsob, jak zvýšit hladinu mozkového neurotrofického faktoru (BDNF) a trofického faktoru gliálních buněk (GDNF) – čili dvou faktorů, které podporují neurogenezi.
Endorfiny uvolňované během fyzické aktivity také pomáhají minimalizovat hladiny kortizolu (stresového hormonu) a zároveň zvyšovat úroveň testosteronu, který podobně jako BDNF a GDNF podporují proces neurogeneze.
Tyto hormony a růstové faktory aktivované fyzickou aktivitou jsou kriticky důležité zejména pro stárnoucího člověka, protože působí jako elementy zpomalující stárnutí a přitom také zvyšují mentální kapacitu.
Oběma těmto ženám je 80 let. Vaše každodenní rozhodnutí určují, jak se vyvine vaše budoucnost.
2) Meditace
Přínosy meditace jsou vědecky dobré zdokumentovány. K tomu, abyste je získali, vůbec nepotřebujete být nábožensky založení. Stále nové a nové důkazy poukazují na to, že meditace pomáhá zvyšovat hustotu šedé mozkové kůry ve více částech mozku, včetně hipokampu.
Hlavním úkolem při meditaci je zaměřit pozornost člověka na současnost, namísto bloumání v minulosti nebo budoucnosti. Výsledkem je čistá mysl, která vyrovnává mozkovou chemii, včetně látek regulujících neurogenezi.
Minimálně jedna studie také potvrdila, že meditace aktivuje integrované funkce mozku, které podporují jak krátkodobé, tak i dlouhodobé nervové změny v mozku. Večerní meditace dokáže také zvýšit produkci melatoninu (spánkového hormonu), který se přímo zapojuje do neurogeneze.
Amishi Jha z Univerzity v Miami doporučuje takzvaný “trénink mysli”. Jde o metodu, která zahrnuje soustředění se na specifický objekt, jako například nějaký tělesný pocit, s cílem zlepšit strukturu a činnost mozku. To ostatně povede i ke zvýšení inteligence.
3) Strava
Zdravé stravování se může zdát samozřejmostí, ale mnoho lidí má stále špatnou představu o tom, co to opravdu znamená. Váš mozek je tvořen ze 60% tukem. To znamená, že tuk hraje v každodenním stravování velmi významnou roli. Mnoho lidí však stále pohlíží na tuk jako na něco špatného a snaží se mu vyhýbat. Místo něj upřednostňují potraviny bez tuku, případně nízkotučné varianty plné chemických sladidel a umělých příchutí (protože tuk je nosičem chutě, tak jídla bez tuku obvykle nemají žádnou chuť a tak se musí dochucovat uměle).
Nejdůležitější z tuků jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které je třeba konzumovat pravidelně – denně.
Dalším nepostradatelným druhem tuku pro tvorbu nových neuronů jsou saturované tuky jako například kokosový olej. Případně ze živočišných tuků je to vepřové sádlo.
Absolutní kritická složka nesaturovaných tuků se nazývá dokosahexaenová kyselina. Ta hraje v procesu formování nových mozkových buněk nezastupitelnou roli.
4) Spánek, sluneční světlo a sex
Spánku se často nedostává takové uznání, jak by si zasloužil, ale pro zdravou činnost mozku je opravdu nezbytný.
Nedostatek spánku způsobuje:
snížení neurogeneze v hipokampu
narušení hormonální rovnováhy
zamlžené myšlení
Nedávná studie publikovaná v deníku Current Topics in Behavioral Neurosciences (Současná témata v behaviorálních neurovědách) zjistila, že vynechání spánku převyšující 24 hodin zpomaluje dělení buněk a v některých případech i samotnou neurogenezi.
Vystavení se slunečnímu světlu je další faktor, který podporuje formování nových neuronů v mozku. Během jeho působení se v pokožce produkuje vitamin D. Ten následně zvyšuje hladinu serotoninu (přenašeče mozkových signálů) a tvorbu GDNF v mozku. Minimální čas pro vystavení se slunečnímu světlu, se pohybuje mezi 10 až 15 minutami denně během léta.
Ještě tu máme sex
Ten pomáhá snižovat stres a zároveň stimuluje v mozku produkci endorfinů, které navozují pocit blaženosti.
Studie z roku 2010 publikována v deníku PLOS ONE zjistila, že sex pomáhá snižovat úzkost a úroveň kortyzolu.
Zároveň stimuluje neurogenezi v mozku, růst dendrické míchy a strukturu hipokampu.
zdroj: https://aluska.org/jak-mozek-tvori-nove-neurony-4-veci-ktere-zvysuji-inteligenci/
[wp_ad_camp_2]
https://www.cas.sk/clanok/350203/skvele-mladi-slovaci-vymysleli-ciapku-aka-nema-vo-svete-paru-pozrite-sa-pred-cim-vas-ochrani/
EMG žiarenie pôsobí na celý organizmus – nielen na mozog. Ďalšia vec – človek má údajne 18 zmyslov – nie 5, takže ešte nevieme, čo totálna izolácia hlavy prinesie v zmysle izolácie kolektívneho vedomia – nevieme, na akej subtílnej úrovni fungujú všetky vlny, ktoré mozog spracúva. Lebo keď hovoríme o mymozmyslovom vnímaní – hovoríme vnímaní len mimo týchto 5 zmyslov. Keď je váš sused ignorant alebo neinformovaný zarytý hlupák – celá bytovka je pod signálom WiFi a SMART technológie. Čiže – totálna izolácia prinesie úžitok, alebo aj obmedzenie kontaktu s nehmotným svetom a nehmotnými informáciami. Telepatia, intuícia – ??? Napríklad EMG žiarenie z rôznych detektorov /supermarkety, banky, úrady/ môžu znefunkčniť stimulátor srdca – čo s tým?
EMF Radiation Blocked! Smart Meter EMF Radiation Protection
https://www.youtube.com/watch?v=cmS5pVEZHzg
Mantak Chia: Techniques to Activate The Second Brain
https://www.youtube.com/watch?v=kaefdiE4ovk
Dakujeme Maroškovi za vyčepávajúce info o bravćovej masti, musim si to ešte preštudovať a porovnať.
Pravda je,že sa nadradilo jedlo vegetarianstvom a veganstvom a mysli si,źe sa stravuju zdravo. Otazka stale je ,co ako funguje pri ukladani tukov. resp. ako funguje prijem a vydaj energie do bunky Proste ide o o chemicku reakciu na fyzickej rovine. pripominam tiez,ze inak funguje metabolizmus tukov u ludi so skupinou 0,ktormy maso nerobi problem a inak pri skupine B,kde info a popis sedi s ukladanim tukov( ze ked nebudu jest tuky,tak telo automaticky naviaze a uschova tuk,lebo vie,ze telo ho nedostane a tyto ludia nemozu preto schudnut ,aj ked nic nejedia.To je pravda mam znamu vyskusala kade co,ale organizmus vzdy tuky naviazal do bunky a nechcel ich odburat. Co sa tyka vitaminov o ich brani alebo nebrani su tiez vedecke studie.Niektory tvrdia,ze je to len placebo efekt. Ono pre zakladnu chemicku rakciu tolko vitraminov a mineranych latok tolko telo ani nepotrebuje. Vitaminy a mineralne latky by sa mali brat spolocno inak ten efekt vraj tiez nie je ziadny. otazak stale je aku spravu hladinu ktoreho prvu by sme v oranizme mali mat pre spravne fungovanie chemickych procesov v tele. Jeden z vyrokvo,tkore poznam,co ten pomer by mal byt ok je Fytomineral,ktory funguje na biorezonancnej frekvencii.
Pre zaujímavosť…
“AKO TO VLASTNE JE : SPERMACET ALEBO AMBRA
Aby bolo raz a navždy vyčistené, odborný názov spermacet alias vorvaňovina, slangovo vorvanie sperma, so spermiami má asi toľko spoločného, ako čert s Pannou Orleánskou. Vzhľadovo síce vážne naberá rysy ejakulátu, ale v skutočnosti sa jedná o tukovú, polotekutú substanciu produkovanú v dutine hlavy vorvaňa. V dávnych dobách jej prischol latinský názov sperma ceti, (prekl. sperma veľryby) pričom v anglickom pomenovaní (sperm whale) si to vorvaň nesie až doposiaľ. Áno, v minulosti si to tak laicky lovci veľrýb vysvetľovali a viac ich to netrápilo.
Veľryby sa kedysi lovili pre kostice (do korzetov), tuk aj vorvaňovinu, ktorá sa využívala ako fajné mazivo do strojov, hodiniek…, k výrobe sviečok, mydiel, slúžila ako lampový olej… Po tom, čo sa ocitli veľryby na listine ohrozených zvierat, bol ich tuk nahradený jojobovým olejom. V minulosti sa vyberala z tráviaceho traktu ulovenej veľryby aj ambra. Avšak , tá nikdy nebola dôvodom k ich zabíjaniu. Získavanie ambry bol vždy výsostne ekologický počin, ktorý spočíval v jej hľadaní a zberaní z morskej hladiny.
Na rovinu, to by nemohol byť spermacet, aby nebol pospájaný bársjakými afrodiziakálnymi legendami. Najmä, keď sa mylne považoval za chrabrý prejav samčej extázy. Tak ho muži ládovali a ládujú až dodnes, očakávajúc sľubovaný potenčný zázrak. A, že vraj to funguje. Morskí biológovia neustále trápia závit nad príčinou jeho tvorby. Existujú rôzne hypotézy, avšak ani jedna nie je odklepnutá. Len tak pre zaujímavosť, meno vorvaň, z ruského vorvoň, jej pridelil český botanik, Jan Svatopluk Presl.
Resumé: spermacet sa vytvára v hlave vorvańa, ambra v jeho tráviacom trakte.”
http://www.parfemy-exclusive.sk/inshop/scripts/show.asp?file=../stranky/ambrovy-peleton-2.htm
“Anglický názov sperm whale súvisí s mliečne bielou substanciou spermacet nachádzajúcou sa v jej hlave a pôvodne zamieňanou so spermatom. ”
“Slovo „vorvaň“ v ruštine označuje tuk niektorých morských zvierat, ako sú veľryby a tulene. Pôvod staroruského „vorvoň“ ale jasný nie je, pravdepodobne je nórsky alebo laponský.
Historicky a v slovanských jazykoch (ruštine, poľštine) je veľryba známa tiež pod názvom kašalot. Toto slovo pochádza pôvodne z portugalského cachalote, pravdepodobne odvodeného z cachola, hovorovo „hlava.“ ”
https://sk.wikipedia.org/wiki/Vorva%C5%88_tuponos%C3%BD
Len zamyslenie – ad Fulford “Děti byly mučeny a zavražděny, a pak dosáta krev a odebrány nadledvinky, aby se z nich extrahoval stimulační adrenochrom, jak uvedlo několik informátorů.” – dosť možné, že mozog uloveného vorvaňa obsahuje kvôli agónii podobnú látku ako adenochrom a preto má spermacet také účinky. ???
No lebo mozog všeobecne pri bolesti produkuje endorfíny. Veľká bolesť, veľký mozog, veľa endorfínov. Inak – spermacet by mal údajne vyrovnávať tlak v hlave pri niekoľkokilometrových ponoroch vorvaňa – a tie tiež môžu byť bolestivé.
Nemám kam, tak sem.
„Aby sme boli presní, bolo to v roku 1958, keď NASA prvýkrát spozorovala zmeny v obežnej dráhe Zeme okolo Slnka, spolu so zmenami sklonu zemskej osi. Obe tieto pozorovania sú zodpovedné za to, čo dnešní klimatológovia nazývajú „otepľovaním“ (alebo v závislosti na ich agende „zmenou klímy“ – keďže niekde dochádza aj k ochladzovaniu).
Povedané inak, planétu žiadnym spôsobom ani formou neprehrievajú ani neochladzujú ľudia tým, že jazdia na SUV alebo jedia hovädzinu.
NASA to však doteraz neuviedla na správnu mieru a rozhodla sa radšej sedieť ticho v úzadí a prizerať sa tomu, ako sa (pseudo)liberáli a eko-alarmisti vzrušujú nad svetom, ktorý kvôli nadmernému množstvu dobytka či plastových slamiek do 12 rokov zrejme skončí.
V roku 2000 NASA vlastne na svojej webovej stránke Earth Observatory zverejnila informácie o Milankovičovej klimatickej teórii, prezradiac, že planéta sa v skutočnosti mení kvôli vonkajším faktorom, ktoré s ľudskou činnosťou absolútne nesúvisia.
Táto informácia sa však ani po 19 rokoch k mainstreamu nedostala, čo je dôvod, prečo teraz nepríčetní, klímou posadnutí „progresivisti“ začali tvrdiť, že nám v skutočnosti zostáva len 18 mesiacov, než planéta zahynie kvôli nadmernému množstvu oxidu uhličitého (CO2).
Aká je vlastne pravda o zmene klímy?
Pravda sa však oveľa viac podobá tomu, čo predložil srbský astrofyzik, Milutin Milankovič, po ktorom je pomenovaná Milankovičova (klimatická) teória.
Jeho teória dokazuje, že najväčší vplyv na meniace sa modely klímy na Zemi majú výkyvy slnečného žiarenia v závislosti od ročných období a zemepisnej šírky, dopadajúceho na Zem rozdielnymi spôsobmi a v rozdielnych časoch.“
…“pri súčasnej excentricite 0,017 je v perihéliu Zem k Slnku o 5 miliónov kilometrov bližšie než v aféliu (čiže asi 3% priemernej vzdialenosti)“
https://www.badatel.net/nasa-pripusta-ze-zmenu-klimy-sposobuje-obezna-draha-zeme-nie-fosilne-paliva/
A ráz na ráz – nech je to pohromade.
“Americké astronautky Christina Kochová a Jessica Meirová dne 18. října provedly výstup do otevřeného vesmíru z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Snímek z dané akce se objevil na instagramovém účtu agentury NASA. Uživatele však uvedl do rozpaků.
Stejnou otázku položil i další uživatel: „Proč na těchto fotkách nikdy nejsou hvězdy?“
Další část uživatelů ale nejspíše patřila ke stoupencům „teorie placaté Země“, která je v poslední době populární. Příznivci této teorie se domnívají, že lidem neukazují pravdu, že planeta není kulatá a neotáčí se kolem Slunce.” – otázka – ten výstup bol “filmársky” – teda s “kľúčovaným” /vystrihnutým/ pozadím – alebo – je celý hviezdny vesmír podvod /hologram/? Alebo obidvoje?
“„Otázka zní: „Proč nejsou v pozadí vidět hvězdy?“,“ stojí v jednom z komentářů.”
https://cz.sputniknews.com/svet/2019102510867932-proc-nejsou-v-pozadi-videt-hvezdy-snimek-americkych-astronautek-ve-vesmiru-rozzuril-socialni-site/
Mně by zajímalo, jestli je ve vesmíru okolo země jasné světlo, jelikož tam nejsou žádné mraky ani vzduch, tak tam musí být velmi ostré světlo, pokud ovšem vesmírná stanice není v zákrytu.
tak idem podla toho videa na to
treba pri tom aj tak odpadnut?
Pri kadencii izraelského samopalu Uzi ti náboje dlho nevydržia a z toho odpadnúť môžeš. Mňa skôr zaujíma, prečo ten 53 vyzerá na 63 – lebo potom ani ja nechcem vyzerať na tých 53. to brucho má pokrčené od počítača – alebo zhodil zo 120? K článku mi chýba viac fotiek – ako sa množia tie mozgové oné – údajne každé 2 dni. To sa teda obnovujú častejšie ako buňky pokožky – taká psorka mozgu či? Môže ma niekto poškrabkať, keď ma svrbí mozog? Inak dobrý článok – konečne pravda o bravčovej masti.
“Už starí Slovania ovládali niekoľko spôsobov, akými si konzervovali mäso pre obdobie nedostatku. Keďže odpradávna boli priam zamilovaní do slaniny, nemôžeme sa čudovať, že objavili jej vedľajší produkt – bravčovú masť. Tá slúžila ako dokonalý konzervant pre solené, sušené, varené, pečené aj údené mäso nielen v časoch sťahovania na iné územia. Okrem toho ju samozrejme konzumovali aj samotnú – možno predpokladať, že bola prvou pomazánkou na chlieb. Hodnota tuku bola vysoká a tak zásoby bravčovej masti nezriedka prevážali kupci vedľa drahých kožušín a podobného tovaru, s ktorým sa dalo obchodovať. Dodnes sa uchovali záznamy arabských lekárov, ktorí opisovali bravčovú masť a slaninu, ako liek neveriacich na mnohé neduhy, ku ktorým patrila tiež „opica“ po nadmernom požití alkoholu
Pred stovkami rokov začali Slovanské územia napádať kočovné kmene a bojovné národy, ktoré kradli ľudí, dobytok a plienili, čo sa dalo. Pretože však väčšinou išlo o moslimské národy (na našom území hlavne o Turkov), existovala jedna výnimka, ktorej sa nedotkli – ošípané (a samozrejme produkty z nich). Ošípané boli síce na krádež ako stvorené, keďže majú krátke nohy a nevedia rýchlo utekať, na druhej strane však boli pre moslimov nečisté. Toto si naši predkovia veľmi rýchlo uvedomili a do bravčovej masti nakladali aj jahňacinu a hovädzinu. Tento „trik“ ich zachránil od hladovania.
Bravčová masť tak bola po tisícročia neoddeliteľnou súčasťou našej stravy.”
“Postupom času na trhu pribudli rastlinné oleje mnohých značiek, margaríny a iné tuky neživočíšneho pôvodu, ktoré mali spoločné jedno: aby sa predávali, museli sa trochu ľuďom pomasírovať mozgy s tým, že práve tieto tuky sú zdravé a bravčová masť je škodlivá. Podarilo sa.
Za štvrťstoročie poklesla spotreba bravčovej masti o mnoho percent a my sa kŕmime niečím, čo má na obale nápis „Vhodné pre vaše srdce“. Verte, že takéto oleje a margaríny sa prakticky nedajú vyrobiť. Ešte pred sto rokmi ľudstvo nepoznalo vhodné technológie na masové spracovanie oleja z rastlín s dodatkom „aby to bolo lacné“, takže tieto sú na trhu pomerne krátku dobu. Od tejto doby však môžeme hovoriť o otvorenej vojne produktov, v ktorej stojí na jednej strane bravčová masť a na druhej rastlinné tuky.”
“Bravčová masť patrí do skupiny jedlých živočíšnych tukov, ktoré spoločne so sacharidmi a bielkovinami tvoria základné živiny potravín.
Inak povedané, neobsahuje nič, čo by nášmu telu bolo cudzie. Možno to pre vás bude prekvapivé, ale svojím zložením sa podobá obľúbenému olivovému oleju. 100 gramov bravčovej masti obsahuje približne 41 % nasýtených mastných kyselín, 58 % nenasýtených mastných kyselín a 10 % polynenasýtených mastných kyselín. A teraz pozor: V týchto 100 gramoch bravčovej masti nájdete len 0,7 gramu (!) cholesterolu. Navyše vedci po rozsiahlych výskumoch zistili, že cholesterol obsiahnutý v živočíšnych tukoch nemá tak výrazný význam na rozvoj cholesterolu v krvi človeka, ako sa pôvodne predpokladalo. To znamená, že domnienka o tom, že bravčová masť vo vysokej miere negatívne ovplyvňuje rozvoj cholesterolu, nie je podložená.
Je známe, že tuky obsahujú dvakrát viac kalórií ako cukry a sacharidy, preto sa ich bojíme a radšej siahneme po výrobku s 0% obsahom tuku. No zabúdame, že práve tuky sú mimoriadne dôležité pre správne fungovanie ľudského organizmu. Sú zdrojom energie stavebných látok pre bunky a ďalších metabolitov, ktoré sa spolu s nimi vstrebávajú trávením. Optimálny príjem tukov by mal tvoriť 30 % celkového príjmu energie a nemal by klesnúť pod 20 % celkového energetického príjmu. Práve z týchto dôvodov zvyčajne siahame po olivovom oleji, ale ani ten sa nedá použiť na všetko. Bravčová masť však rovnako stojí (a to podľa tých najmodernejších zistení ) na správnej strane barikády.”
“Takmer šokujúce výsledky priniesla nedávna vedecká štúdia, ktorá zaradila bravčovú masť na druhé miesto (po treščej pečeni ) v tukoch, kde je tento vitamín rozpustný. Jedna polievková lyžica obsahuje až 1000 IU (medzinárodných jednotiek) tejto cennej látky. Tu však musím podotknúť, že tento fakt platí len u ošípaných, chovaných na slnku. Slnečné žiarenie je totiž nevyhnutné pre produkciu vitamínu D v slanine ošípaných.
Zvýšenie výkonu našich vnútorných orgánov
V podkožnom tuku ošípaných nájdeme množstvo užitočných biologicky aktívnych látok, ktoré nezaniknú ani vytopením masti zo slaniny. Ide o veľké množstvo vitamínov A,D,E a karoténu. Užitočná kompozícia, ktorú obsahuje bravčová masť sa nazýva kyselina arachidonová a týka sa polynenasýtených mastných kyselín. Táto látka je obsiahnutá v našom mozgu, srdcovom tkanive, aj obličkách. Ak konzumujeme bravčovú masť, zvyšujeme tak výkon týchto orgánov. Tu je treba podotknúť, že kyselina arachidonová nebola nikdy nájdená v rastlinných tukoch.
Dokonca niektoré štúdie hovoria o protirakovinových účinkoch bravčovej masti.”
…TO PODSTATNÉ!!! “O ošípanej vieme, že je nám geneticky najbližšie a podľa klinických štúdií je bravčový tuk takmer zhodný s ľudským kožným tukom.” – Tak! A to bolo gros prednášky doc. Vacka na zemědělke v Brne v roku 1977, ktorý nám na úvodnej prednáške z organickej chémie vysvetlil, prečo je najlepšou odtučňovacou kúrou obligátny “chudobný” študentský chleba s masťou a cibuľou! Bravčová masť je v základe chemicky toptožná s ľudským tukom – len obsahuje iné balasty, ale glycerol a 3 mastné kyseliny sú rovnaké! Bez tuku nefungujú buňkové membrány! Pokiaľ organizmus nemá riadne zásoby-príjem tuku – v panickom móde ich vytvára – lebo bez buňkových membrán to proste nejde! Príjem “vlastného” tuku v podobe bravčovej masti organizmus informuje o dostatku – takže nepriberáme – nevytvárame potrebný tuk! O tom je aj Veľká CHolesterolová Lož – cholesterol sa ukladá ako sanačná náplasť na diery v cievach spôsobené zápalom, ktorý spôsobujú rafinovaný cukor a múka z vyšľachteného obilia, ktorého pridané aminokyseliny pôsobia ako blokády cievnych-bunečných stien!
Celý článok odporúčam zaradiť na Tadesco – je to zatiaľ najkomplexnejší článok o bravčovej masti! Ide aj o tá islamizáciu! Pretože to je druhá genocídna potravinová doktrína – tá prvá je o rastlinných tukoch, resp. o stužených rastlinných tukoch! to nás zabíja doteraz! Zákaz bravčového nás bude zabíjať potom! Pretože o úrovni inteligencie rozhodujú nie bielkoviny – ale tuky doboha!
https://www.dobrarada.sk/clanok/bravcova-mast-myty-a-realita.html
Ešte ad “Pretože o úrovni inteligencie rozhodujú nie bielkoviny – ale tuky” – o tom je aj zavádzanie, že tzv. primitívne národy majú zníženú inteligenciu, pretože nemajú toľko zdrojov bielkovín, ako bieli ľudia. Ha – nemajú hlavne toľko zdrojov živočíšnych tukov – nie živočíšnych bielkovín – čo nie je to isté, pretože ďalšia vrstva je práve skladba tých živočíšnych tukov! Jedine dobytok a ošípané majú rovnakú tukovú bázu ako človek! Žiadne kurčatá, žiadne ryby, žiadne zajace! Ten multikulti kotol, ktorý má rozvariť inteligentnú bielu rasu – funguje aj cez potravinovú doktrínu – vegánstvo, vegetariánstvo, islám, odmietanie červeného mäsa a bravčového! Ono sa to neprejaví v prvej generácii, ale s postupne poškodenou DNA, mentálnou “DNA” sa to bude zhoršovať-prenášať na potomkov. Stačilo obdobie hladovania počas 1. a 2. svetovej vojny, resp. aj v dávnych vojnách, a prejavilo sa to aj na fyziognómii – škaredé deti napr.
… nuž, keď nemôžu tuky z dobytka, ich operačný stav do mysle to nahradil správaním sa ako dobytok… – v pracovnom zameraní ideálni na robenie dier do opaskov. Bežne v prírode včely, sršne alebo osy pychajú len u nich je to opačne… K tomu sa pridá ešte Kohnom ovenčený nobelovou cenou vedecký výskum, že u afričanov rastú väčšie “banány” … a v ztukovatelej európe sa začne tak “prášiť”, že v tom neprehľadne si mládenci s pokerovanou pokožkou na nerozoznanie od gobelínov z tureckého trhu, zastrihnutou briadkou a ankrou v nose ani nevšímnú, že vychutnávajú grilované predkožky v kebape …?!
Osobne poznám chlapa, ktorému doma vyrástol “banán” ako noha z cimbala. Keď sme sa za “komíkov” sprchovali v spoločných sprchách v závode, a keď vošiel do nich on, všetci sa mu klaňali – okrem žien ! V tom je ten rozdiel s dnešnou dobou. Hovorím mu: Pišta, bež do afriky, tam budeš určite šaman, lebo nenájdu taký bambus, čo by ti naň nasadili. Budeš si musieť zobrať odkvapovú rúru a to bude pre nich(pozn. keďže tam plech nepoznajú), že si prišiel rovno od “samotného”…?! Fakt by ma ani nenapadlo, že som jasnovidec a celé sa to otočilo dnes do európy – opačne !? Ženy veselé v rozkroku, chlapci/dirigenti síce zarastení – ale so sójovými rumba guľkami, namiesto prírodzenej vôni sa po mestách prechádza Armaní, Gucci, Dior, Chanel…, z melodickej slovenčiny sa stala kvákanica, a v telke samý showinizmus, to bude ale fakt veselo…?! 🙂
Ako Maroš spomenul – na prvých generáciách sa to neprejaví …, ale povedzme si úprimne: Neprejavuje sa to tu už nejakým kúzelným spôsobom aspoň dve de/generácie ? Čo sem chodili za komíkov servisovať Líbijci ženám “nápravy”, alebo z tých Volg, Trabantov, Varburgov, či Lád naši “automechanici” evolučne zastali len k oprávácm “guľových” čapov? Nejak som z toho zmetený ?! hehe
pozn: k slovu “pichať” som dal úmyselne tvrdé “y”, aby som vizeral ako “tvrdý” chlap…. ?! 😀
Píchajú tí, ktorí pospíchajú, pychajú tí, ktorí sa ňým pýšia. Moja stratégia – vždy to tam nejako rýchlo šupnúť poza nohavičky – potom na banáne nezáleží len na gumičke – a dohoda je istá a cesta nie je tŕnistá-drátenková. Ženy majú rady /oni “ženi” majú radi/ milé prekvapenia od “chrobáčikov”.