Japonské trůnní insignie patří mezi nejdokonaleji střežená tajemství této planety. Výměna na císařském Chryzantémovém trůnu, jež vyvrcholí ve středu, se bez nich samozřejmě neobejde. Ovšem naděje, že se alespoň zlehka nadzvedne rouška záhadna, jež je po staletí halí, se prakticky rovná nule.

V úterý císař Akihito (85) dobrovolně odstoupil. O den později pak panování nad jediným císařstvím na světě převezme jeho nejstarší syn, korunní princ Naruhito (59) a nebude u toho chybět trojice pozoruhodných předmětů: meč, drahokam a zrcadlo.

„Patří mezi šintai, materiální předměty pojímané v japonské mytologii jako bydliště bohů – kami,“ vysvětluje v televizi NHK Manitiró Agamawa, religionista z univerzity v Ósace.

Všechny tři artefakty pamatují přes dva tisíce let a podle zákona jsou neoddělitelně navázány na trůn. A ty, kteří je viděli na vlastní oči v plné kráse a lesku, lze spočítat na prstech jedné ruky.

 

[wp_ad_camp_2]

Když na veřejnost, tak pouze zabalené

Výhradně císař a nejvyšší duchovní šintoistické víry je spatřili, takže o jejich tvarech a barvách kolují jen vágní domněnky.

Při nejrůznějších ceremoniích, jež doprovázejí výměnu na trůnu, budou insignie pečlivě zabaleny a chráněny před zraky veřejnosti.

„Ztělesňují vladařovu bezúhonnost, chrabrost, vůli jednat čestně a moudrost. Teprve až se jich císař ujme, stane se skutečným vládcem, stejně jako ve středověku německý císař s korunou, říšským jablkem a žezlem,“ uzavírá Agamawa.

zdroj: 9

Císař de facto úřaduje už měsíc, ale dnešek je oficiální. Pro Japonsko to je zásadní datum a výměna císaře by měla odstartovat další transformační procesy.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.