Nedaleko čínského města Liou-čou vznikne „lesní město“, které se stane domovem pro 40 tisíc stromů, 1 milion rostlin o více než 100 druzích a v neposlední řadě pro přibližně 30 tisíc lidí. Autorem návrhu je italský architekt Stefano Boeri, jehož jméno je spojeno také s konceptem „vertikálního lesa“ či modelem obytné budovy osázené rostlinami.

Stromy a rostliny dokážou absorbovat 10 000 tun oxidu uhličitého ročně

Projekt „lesního města“ v Číně by měl být dokončen v roce 2020. Veškerá zeleň bude schopná ročně pohltit až 10 000 tun oxidu uhličitého a 57 tun znečišťujících látek. Navíc dokáže vyprodukovat 900 tun kyslíku.

[wp_ad_camp_1]

Návrh čínského „lesního města“ vychází z již zmiňovaného italského projektu budov Bosco Verticale. Jedná se o dva bytové domy, které se v Milánu pyšní výškou úctyhodných 111 m, resp. 76 metrů a na jejich fasádě najdeme 900 stromů. Tento projekt vyhrál International Highrise Award a byl dokončen v roce 2014.

Bude zajištěno dopravní spojení i prostor pro nákupy a odpočinek

„Lesní město“ se bude rozprostírat v hornaté čínské provincii Kuang-si. Bude zaujímat plochu o 175 hektarech a lemovat jej bude řeka Liou-ťian. O dopravní spojení mezi Liou-čou a „lesním městem“ se postará vysokorychlostní železniční trať spolu s elektromobily.

V „lesním městě“ najdeme kromě obytných domů také dva obchody a nemocnici, budou zde vyhrazeny zóny pro obchod i odpočinek. Celkově by zde mělo vyrůst 70 budov.

„Lesní město“ bude energeticky nezávislé

Počítá se s využíváním obnovitelných zdrojů energie, především té geotermální a solárních panelů. Cílem je energetická nezávislost celého města, což by mělo vést ke zlepšení kvality ovzduší, k vytvoření hlukové bariéry a přírodního stanoviště, ke zvýšení biodiverzity v regionu a ke snížení teploty vzduchu. Čínské „lesní město“ tak pomůže otestovat, zda by mohl vznik dalších podobných ekologických čtvrtí přispět k vyřešení problému se znečištěným ovzduším, který čínské megalopole sužuje.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.