…..krátká úvaha od našeho korespondenta, Erika Steinera. Velice podnětná k předešlému článku….

00:54

Tichá a cielená automatizácia

Krok za krokom k elektronickému koncentráku!

 

Krátky pohľad na vývoj elektronizácie a automatizácie nášho každodenného života dáva tušiť nelichotivú perspektívu budúcnosti! Automatizácia a elektronizácia nás pekne a pomaličky vedie cestičkou do elektronického koncentráku. Keď sa raz ráno zobudíme budeme už len absolútne závislý na svojvôli iných! Tieto procesy sú plánované a presadzované pomaly, ale za to jasným smerom! Urobiť ľudí totálne bezbrannými a závislými na režime. Bezhotovostná spoločnosť len na elektronickej forme bude novým koncentračným táborom pre ľudstvo. Pre pochopenie zopár postrehov z bežného života v pripravovanom najväčšom elektronickom koncentráku EÚ.

[wp_ad_camp_2]

 

Podiel predaja „smart“ telefónov od roku 2005 vzrástol o viac ako 80%. To znamená, že „smart“ telefón nemá naozaj, len ten kto ho mať nechce, pretože ich ceny klesli na takú úroveň, že ich nemajú len naozaj odporcovia alebo taký čo ho nepotrebujú. Posledné kauzy zhromažďovania osobných údajov a ich zneužívanie a predaj by mali naozaj každého vystrašiť natoľko, aby začal aspoň premýšľať o tom čo používa a ako používa?

Diaľničné mýto na diaľniciach vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Tam kde pred 5-8 rokmi bol podiel ľudskej sily v kabínach 50 na 50 z automatmi je dnes len automat. Zaplatiť môžete našťastie ešte stále aj hotovosťou, ale tých vymedzených pruhov je stále menej oproti tým, kde platíte kartou alebo elektronickým čipom. Hotovosť bude do par rokov na diaľniciach zrušená, tak ako na benzínových čerpacích staniciach. Tu už tiež prichádza k nahrádzaniu obsluhy platobnými automatmi, kde hotovosťou je možné platiť na menej ako 40% čerpacích staníc. Podiel s automatmi rastie veľmi rýchlo, bez karty ste na suchu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Pokrokový je aj najbežnejšie dostupný a známy poskytovateľ rýchleho občerstvenia a jeho p(otravy). Bežné pulty s predavačmi nahrádzajú automatizované interaktívne terminály, kde si objednáte a zaplatíte (samozrejme vo väčšine už bez možnosti hotovosti) a jedlo vám prinesie obsluha. Tá je zatiaľ ľudská, ale aj to by malo byť čoskoro nahradené výdajným automatom. Takže zamestnanca uvidíte maximálne tak v noci, keď bude po záverečnej upratovať (i keď aj tu sa už uvažuje o plnej automatizácii čo som videl v návrhoch).

No a teraz niečo bližšie nám. Na Slovensku už rozhodnutie súdu nedostanete na papieri, ale môžete si ho elektronicky stiahnuť. Ak len predsa trváte na papieri, tak vám ho za poplatok 10€ vytlačia (čo stojí 10€ za jednu až dve stránky vytlačenia neviem, ale som si istý, že cena odradí dostatočne, ak nie dá sa predsa zvýšiť lebo zaťažujete súd a to treba spoplatniť!)

Elektronické schránky na možnosť komunikácie so štátnou správou sú na Slovensku na celú knihu, ale tu len v skratke ako to ne(funguje). Ak má niekto pocit, že štát vynaložil peniaze (myslené miliarda a pár sto miliónov) na niečo čo funguje je na omyle. Technicky, ako aj užívateľsky je to tak zbabrané, že sa ani nedivím, že podnikatelia sabotovali niekoľko výziev na zmenu elektronického občianskeho preukazu a nedostali sa tak do svojej „zadarmo vytvorenej“ elektronickej schránky. Stránka, ako aj schránka a jej verzie sú v nepretržitom vylepšovaní, nakoľko je to, tak zlé, že už nemôžu ignorovať sťažnosti na jej funkčnosť. Ak z toho mali mať výhodu podnikatelia na Slovensku, tak ja nepoznám ani jedného a to je okruh mojich známych naozaj dosť veľký! Možno to je práve dôvod prečo nechodia žiadne hodnotiace prieskumy, aby sa nezistilo, že za také peniaze máme nedotiahnutý a užívateľsky nepríjemný systém. Perla, ak by niekto hľadal tlačidlo odhlásiť, tak tam nie je veď načo nie?!

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hotovosť je vytlačovaná, papier zatracovaný, ale elektronický obsah môže byť vymazaný jedeným kliknutím. Myslite prosím na to, keď budete stáť pri pokladni s plným košíkom a pokladníčka vám povie, že nefunguje terminál na platobné karty, alebo keď budete chcieť natankovať lebo máte prázdnu nádrž a deti vás čakajú v škole. Ten pocit, keď máte alternatívu a zaplatíte v hotovosti je super. No za chvíľku už nebude. Tam to celé smeruje.

Všetko je to predkladané ako úžasná vymoženosť, ktorou nám chcú uľahčovať život. Ich skryté zámery sú však zatajované, aby pri širokospektrálnom pohľade nikto nevidel kam sa rútime!

Preto všetko čo je nám predkladané ako výhoda pre nás, by mal byť podrobené kritickému pohľadu v širšom spektre a nie len v krátkom horizonte uľahčenia si života v tomto momente. Zajtra už môže byť neskoro na nápravu!

Erik Steiner

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.