Kanadská federální vláda vyhlásila výjimečný stav kvůli pokračujícím protestům řidičů kamionů a jejich příznivců proti povinnostem a omezením vyplývajícím z covid nařízení.

Na tiskové konferenci 14. února premiér Justin Trudeau uvedl, že protesty nejsou pokojné a poškozují ekonomiku, přičemž je třeba přijmout opatření k posílení donucovacích orgánů.

„V pátek vyhlásilo Ontario v reakci na blokády výjimečný stav. Byl to zodpovědný a nezbytný krok. Dnes, aby na toto úsilí navázala, je federální vláda připravena použít další nástroje, které má k dispozici, aby dostala situaci plně pod kontrolu,“ uvedl.

Trudeau uvedl, že použití zákona o mimořádných událostech bude časově omezené a bude použito cíleně a přiměřeně. Dodal, že zákon bude použit k ochraně kritické infrastruktury, jako jsou letiště a přeshraniční přechody.

Místopředsedkyně vlády Chrystia Freelandová oznámila řadu opatření ke snížení financování protestů. Patří mezi ně rozšíření opatření proti praní špinavých peněz na crowdfundingové platformy a digitální měny. Banky také budou moci zmrazit účty subjektů zapojených do protestů.

Freelandová rovněž uvedla, že společnostem, jejichž nákladní vozidla budou použita při blokádách, budou zmrazeny firemní účty a pozastaveno pojištění.

Trudeau je prvním premiérem, který se odvolává na zákon o mimořádných událostech.

Premiéři provincií Alberta, Saskatchewan, Manitoba a Quebec prohlásili, že nepodporují premiérovo použití tohoto zákona.

„Máme všechny právní nástroje a operační prostředky potřebné k udržení pořádku. Zákon by nepřidal žádné další relevantní pravomoci ani zdroje,“ napsal 14. února na Twitteru premiér Alberty Jason Kenney.

Zákon o mimořádných událostech definuje národní mimořádnou událost jako „naléhavou a kritickou situaci dočasné povahy, která a) vážně ohrožuje životy, zdraví nebo bezpečnost Kanaďanů a je takového rozsahu nebo povahy, že přesahuje možnosti nebo pravomoci provincie ji řešit, nebo b) vážně ohrožuje schopnost vlády Kanady zachovat svrchovanost, bezpečnost a územní celistvost Kanady.“

Zákon uvádí čtyři různé druhy mimořádných událostí: veřejné blaho, veřejný pořádek, mezinárodní mimořádná událost a válka.

Trudeau se odvolává na stav nouze v oblasti veřejného pořádku s odkazem na „ohrožení bezpečnosti Kanady“.

Redakčně zkráceno, přeloženo z The Epoch Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.