…..tak se nám bosové podsvětí perou. Bude se prát velká špína, která bude zasahovat i do politiky….

01:54

 

Komentár Daga Daniša: Haščákovi hrozí devastačný útok. Od Kočnera

26.03.2019 | 09:17 Šéf Penty Jaroslav Haščák prvýkrát otvorene prehovoril o svojom vzťahu s Kočnerom. Nie že by chcel… Musel.

Hačšák v rozhovore pre Aktuality odkryl veľkú časť pozadia svojej spolupráce s Kočnerom. Priznal, že spolu hovorili o zmenkách proti Markíze, o zámere Penty kúpiť túto televíziu, o financovaní Kočnerovych projektov cez Privatbanku.

Spomenul aj miliónové vratky DPH, ktoré išli Kočnerovi na účet cez banku Penty…

[wp_ad_camp_2]

Kočnerove archívy
Haščákov problém, na ktorý musel verejne reagovať, nie je len v tom, že mu Kočner poslal SMS krátko pred vraždou Jána Kuciaka.

Haščákov problém je oveľa hlbší. Tu nešlo o jednu SMS, ale o pomerne čulú komunikáciu na linke Kočner – Haščák, ktorú vyšetrovatelia rekonštruujú z Kočnerovho mobilu. A z Kočnerovych zaistených archívov.

Z ich komunikácie je zrejmé, že spolu v dôvernom režime riešili viacero prípadov, v ktorých beží trestné stíhanie.

A napokon zrejme riešili aj zmenky vydané Pentou, do ktorých investoval Kočner. Ide o cenné papiere v objeme 11 miliónov eur.

Ani toto však nie je všetko.

Haščák sa obáva hlavne toho, že Kočner, zahnaný do kúta sériou trestných stíhaní, začne útočiť na Pentu. Slovom: že prehovorí a zatiahne do svojich káuz ľudí z Penty.

Toto nie je špekulácia komentátora, ale holý fakt. Haščák to otvorene priznal v rozhovore. Na otázku, či sa neobáva Kočnerovych archívov alebo jeho pomsty za to, že mu nepomohol, Haščák odpovedal: „Nebojím sa toho, keď bude hovoriť pravdu. Obávam sa toho, že si môže začať vymýšľať“.

Je celkom zrejmé, že Haščák očakáva útok zo strany Kočnera. Ak by sa k zaistenej dokumentácii o komunikácii Kočner – Haščák pridali aj Kočnerove obvinenia a svedectvá na adresu Penty, Haščák by mohol mať na krku väčší škandál, ako bola Gorila.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Kočner vo zveráku
Pre pochopenie Haščákovych verejných vystúpení si musíme pomôcť predpokladmi. Rekonštrukciou toho, čo sa mohlo stať.

Je veľmi pravdepodobné, že Kočner dal Haščákovi na výber. Buď mu pomôže. Alebo, ak bude obrana márna, Kočner začne spolupracovať s vyšetrovateľmi. A starého „partnera“ Haščáka potopí.

Veľmi pravdepodobné je aj to, že Haščák to odmietol. Straty pri obrane Kočnera by boli väčšie ako straty pri zrážke s Kočnerom…

Namiesto pomoci Kočnerovi sa začal Haščák pripravovať na odvetný útok od bývalého kamaráta. Verejne priznal veľkú časť toho, čo by mohol Kočner použiť proti nemu.

Riziko, že Kočner neblufoval a zatiahne do svojich káuz Pentu, môže byť z pohľadu Haščáka pomerne vysoké.

Kočner je racionálny človek. Vie, že po sérii trestných stíhaní môže získať spoluprácou s vyšetrovateľmi viac, než zúfalou obranou a zatĺkaním. Pri Kočnerovi už zrejme nehrozí Bašternákov scenár – symbolický trest za jedinú z desiatok káuz a po dvoch rokoch žiadosť o podmienečné prepustenie…

Ďalej: Kočner je pomstychtivý. Nerád vystupuje v úlohe bezmocnej obete, ktorá bola hodená cez palubu.

A nakoniec: Kočner je tak trochu exhibicionista. Ak má tvrdnúť najbližšie roky v base, bude ho lákať publicita a rozohrávanie „veľkého procesu“. Vysokej hry, v ktorej nebude jediným porazeným.

Spoluprácou s vyšetrovateľmi môže Kočner získať zmiernenie trestu.

Táto spolupráca – a pomsta Pente – vôbec nemusí byť bezhlavá, ale premyslene dávkovaná, zameraná na výsledky. A jej jadrom nemusí byť vražda Kuciaka, ale iné kauzy.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zmenky proti Markíze
Už minulý rok sme písali o možnosti, že v kauze falšovania zmeniek nemusel byť Kočner celkom sám. Tvrdili sme, že záujem o kúpu Makrízy (resp. CME) mala v tom čase Penta. A Kočnerove žaloby v objeme 70 miliónov eur mohli byť nástrojom na stlačenie ceny. Alebo na odradenie iných záujemcov.

Podobný postup sme mohli dávnejšie vidieť pri záujme Penty o kúpu Dexia banky. Dexia bola v čase predaja zaťažená žalobou na 130 miliónov eur. Za žalobou mal podľa médií stáť ako konzultant aj podnikateľ Zoroslav Kollár, Kočnerov známy… Banku nakoniec kúpila Penta. A žaloba sa potom vyriešila mimosúdnou dohodou s výrazne nižším „výkupným“.

Práve kauza zmenky Kočnerovi nalomila krk. Kočner nie je vo väzbe za vraždu Jána Kuciaka. Kočner je od júna 2018 vo väzbe za kuazu zmenky. Hrozí mu za ňu basa na 20 rokov.

Navyše, Kočner je presvedčený, že práve kauza zmenky viedla k jeho stíhaniu aj za iné, menšie majetkové kauzy. Od roku 2017 bola podľa neho jednou z hlavných príčin jeho problémov.

Ak platí, že v tejto kauze nebol sám, potom bude celkom pochopiteľné, ak prehovorí. A skúsi si znižiť trest spoluprácou.

Mimochodom, Haščák v rozhovore priznal dva fakty.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Prvý fakt: Haščák potvrdil „klebety“, že Penta mala v roku 2016 celkom reálny záujem o kúpu Markízy. Dokonca už boli dohodnutí s americkým vlastníkom CME (Warner Media) na výpočte ceny.

Druhý fakt: Haščák potvrdil, že o kauze zmenky, ktorá sa objavila v roku 2016, hovoril aj s Končerom. Túto tému viackrát „riešili“.

Haščák popiera len to, že by v tomto prípade spolupracovali. Naopak, tvrdí, že Kočnera od útoku na Markízu odhováral – že by to vraj viedlo k tlakom zo strany amerického veľvyslanca na slovenské úrady.

Haščákovi však nemusíme veriť, že priznal celú pravdu.

O niečo pravdepodobnejšie je to, že o kauze zmenky vedel viac, ako priznáva. Kočnera mohol odhorávať od pokračovania sporu až potom, čo americký vlastník vycúval z predaja Markízy.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Vražda
Kauzou s celkom iným pozadím je vražda Jána Kuciaka.

Vyšetrovatelia tvrdia, že Kočner poslal pred vraždou Jána Kuciaka odkaz Haščákovi, že plánuje niekoho zlikvidovať.

Haščák SMS potvrdil. No s tým, že reč nebola o Kuciakovi ani o vražde, ale údajne o snahe Kočnera odstaviť vyšetrovateľa v kauze Pavla Ruska (objednávka likvidácie Volzovej). Haščák priznal aj to, že krátko potom sa osobne stretol s Kočnerom. Presne 25. januára 2018. K téme zo SMS sa už vraj nevrátili.

O jeden deň neskôr, 26. januára 2018, sa Kočner stretol s Alenou Zsuzsovou. Odfotil ich pri tom Milan Žitný. Desať dní na to si išli vykonávatelia vraždy Jána Kuciaka prvýkrat pozrieť jeho dom.

Tieto udalosti však nepreukazujú nič o prípadnom zapojení Haščáka do vraždy. Naznačujú skôr to, že Kočner sa naplno aktivizoval. A vopred si zabezpečoval krytie alebo pomoc.

V tejto fáze vyšetrovania a z doteraz dostupných informácií sa javí ako veľmi nepravdepodobné, že Haščák mal patriť k tým, ktorí boli informovaní o vražde Jána Kuciaka.

Mohol však patriť k tým, od ktorých Kočner neskôr očakával pomoc. Nie pri vyšetrovaní vraždy (tam sa zrejme spoliehal na Norberta Bödöra, na jeho ľudí v polícii a na falošnú taliansku stopu). Skôr pri stíhaní Kočnera a Ruska za staršie majetkové kauzy.

Hačšák preventívne potvrdil, že s Kočnerom komunikovali o stíhaní Ruska aj o prípadnom odstavení vyšetrovateľa.

A otvorene priznal, že banka Penty s Kočnerom spolupracovala pri prevode miliónových vratiek DPH na jeho účet.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Únikové plány
Navyše: Kočner chcel zrejme Pentu využiť aj pri únikovom pláne B. Teda pri prípadnej potrebe opustiť Slovensko. Podľa vyšetrovateľov mal Kočner pracovať na zabezpečení svojho úteku pred stíhaním za staré majetkové kauzy. „Medzinárodné vody to istia. Loď je pripravená“, mal napísať Kočner v jednej zo svojich správ. Bolo to ešte pred objasnením vraždy Jána Kuciaka. Kočner sa obával stíhania za majetkové zločiny.

Kočner si už skôr zaobstaral zmenky Penta Funding, predávané Privatbankou, v objeme 11 miliónov eur. Podľa Penty malo ísť o bezúčelové zmenky. Ich výhodou je, že sú to neviditeľné aktíva, ktoré sa môžu voľne prevádzať na tretie osoby a po splatnosti sa dajú diskrétne vymeniť za hotovosť. Zmenky z banky v objeme 11 miliónov eur = 11 miliónov eur.

Haščák tvrdí, že časť zmeniek Penta Funding, ktoré držal Kočner, mala byť splatná koncom roka 2018. A že banka nemôže odmietať svoj záväzok, teda ich preplatenie.

Podobných únikových nástrojov si mohol Kočner cez svojich „bankárov“ (Privatbanka) zaisťovať viac. Prípadne, v hre mohli byť aj iné témy a pokusy o dohody. Napríklad o ochrane Kočnera a jeho trezorov pred raziami (ktoré by mohli odhaliť nahrávky z kauzy Gorila).

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zúfalé ťahy
Kočner pravdepodobne začiatkom roka 2019 pochopil, že jeho situácia je zúfalá – a podnikol zúfalé kroky. Mohol pohroziť svojim spojencom, partnerom a známym, že ak nezaberú, tak na nich udrie. Celou silou.

Na Kočnerovom zozname mohol byť Počiatek, Kaliňák, Bödör. Alebo aj Fico (ktorému sa v marci náhle priťažilo a vyhľadal ošetrenie v nemocnici).

A napokon aj Haščák.

Z kontextu rozhovoru s Haščákom vyplýva, že Kočner mu mohol pohroziť zverejnením informácií najmä o tzv. „šedej zóne biznisu“. Teda o úplatkoch, nátlaku, sledovaní, kupovaní výhod…

Haščák naznačil, je pripravený priznať veľkú časť toho, čo by mohlo byť predmetom úderu. Jeho slová vyzneli celkom jasne a odhodlane: „Nemám problém priznať, že v podnikaní existuje aj tzv. šedá zóna. Vražda Jána Kuciaka je však úplne bezprecedentná vec. Radšej budem žiť s povesťou korupčníka a mať goriliu hlavu, ako byť spájaný s vraždou“.

Preložené: Haščák nebude pod tlakom nijako ustupovať a asistovať Kočnerovi, stíhanému za vraždu. Radšej strpí jeho prípadné útoky. A odhalenia o „šedej zóne Penty“.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Haščákove archívy
Ak to čítame správne, od Kočnera odskakujú ďalší starí spojenci. Čo by sme mohli privítať. Samozrejme, s výhradou a upozornením, že zistenia o odvrátenej strane biznisu Penty a jej vzťahoch s Kočnerom nebudeme zľahčovať ani prehliadať. Napokon, Haščák sa od Kočnera nedištancuje z lásky k zásadám, ale skôr preto, že sa správne zorientoval v pomeroch síl.

Šachová partia, ktorú rozohrali Kočner s Haščákom, vyzerá na pat. Haščák celkom jasne ukázal druhú stranu rovnice: aj on má v archívoch veľa poznámok o Kočnerovi. A o ľuďoch (napríklad vyšetrovateľoch), ktorých vraj chcel odpratať zo scény. Cez „kompromateriály“ na vyšetrovateľa a manipulácie na inšpekčnej službe ministerstva vnútra. Čo je, mimochodom, trestný čin.

Kočner a Haščák zjavne používali podobné metódy práce. Ich „šedá minulosť“ sa čiastočne prekrýva. Dnes sa vzájomne držia pod krkom. S tým rozdielom, že jeden za svoje zločiny platí. Pretože to odporným, mafiánskym spôsobom prehnal.

Druhý nie. Pretože bol opatrnejší. Pohyboval sa na vyššom poschodí šedej zóny biznisu. Viac investoval do „poistiek“. A hlavne: na rozdiel od Kočnera nebol nikdy podozrivý, že by mal na rukách krv. Alebo násilnosti a väzby na bosov podsvetia.

Od februára 2018 žijeme v časoch, keď to treba oceniť. Haščák môže byť vlastne Kočnerovi vďačný za posúvanie hraníc, cez ktoré sa rozlišuje prijateľné od neprijateľného.

Pri Kočnerovi sa vie ešte aj Gorila zahrať na plyšiaka, ktorý (vraj) stojí na správnej strane.

Zdroj: aktuality.sk

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.