Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Přejeme všem krásné dny
    Přejeme všem krásné dny

    Přejeme všem krásné dny

  • Lidé bez duše se nemohou probudit
    Lidé bez duše se nemohou probudit

    Lidé bez duše se nemohou probudit

  • Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi
    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

  • Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá
    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

Související zprávy

  • Proč se jmenují tak jak se jmenují? Pokračování s Bukvicí (Boukøvicí). Díl třetí
    Proč se jmenují tak jak se jmenují? Pokračování s Bukvicí (Boukøvicí). Díl třetí

    Proč se jmenují tak jak se jmenují? Pokračování s Bukvicí (Boukøvicí). Díl třetí

  • Jak lidem argumentovat? Myšlení bolí! Proto nemyslete, vše vám strčíme pod nos. Skočíte na všechny špeky. Děkujeme, vaše MSM
    Jak lidem argumentovat? Myšlení bolí! Proto nemyslete, vše vám strčíme pod nos. Skočíte na všechny špeky. Děkujeme, vaše MSM

    Jak lidem argumentovat? Myšlení bolí! Proto nemyslete, vše vám strčíme pod nos. Skočíte na všechny špeky. Děkujeme, vaše MSM

  • Proč se jmenují tak jak se jmenují? Pokračování s Bukvicí (Boukøvicí)
    Proč se jmenují tak jak se jmenují? Pokračování s Bukvicí (Boukøvicí)

    Proč se jmenují tak jak se jmenují? Pokračování s Bukvicí (Boukøvicí)

  • Proč se jmenují tak jak se jmenují? Proč říkáme stůl stolu? Proč je hrnek hrnkem? Co nám říká Staroslóvienská Boukøvíce
    Proč se jmenují tak jak se jmenují? Proč říkáme stůl stolu? Proč je hrnek hrnkem? Co nám říká Staroslóvienská Boukøvíce

    Proč se jmenují tak jak se jmenují? Proč říkáme stůl stolu? Proč je hrnek hrnkem? Co nám říká Staroslóvienská Boukøvíce

Kontroverzné tvrdenia odborníkov pobúrili svet! Deti by si vraj nemali robiť domáce úlohy, pretože to nemá žiadny zmysel

Nikto presne nevie, aký konkrétny význam by malo mať robenie domácich úloh, keďže deti by sa v prvom rade mali učiť v škole. Je to však zaužívané po celom svete, a o to kontroverznejšie vyznievajú slová odborníkov, že domáce úlohy sú vo všeobecnosti veľká hlúposť.

Domáce úlohy sú v mnohých rodinách príčinou nervozity, kriku, v tom horšom prípade aj bitiek a hádok medzi rodičmi a deťmi. „Keď si neurobíš domácu úlohu, nepôjdeš na ihrisko.“  Odborníci to nazývajú hlúpym problémom, ktorý vo väčšine prípadov hraničí s vydieraním. Prečo domáce úlohy nie sú nutné a rodičia by z toho vôbec nemali robiť  vedu?

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nemá to vplyv na nič

Robenie domácich úloh s deťmi nemá vplyv na výkonnosť a ešte oveľa menej na úroveň vzdelania dieťaťa. Dr.Gerald K. LeTendre z University of Pennsylvania vydal 10-ročný výskum, v ktorom dokazuje, že táto činnosť je obyčajné márnenie času. Jeho tvrdenie nepriamo potvrdzujú aj psychológovia, medzi inými Michail Labkovsky, ktorý hovorí: „Dieťa musí mať svoj vlastný voľný čas, kedy jednoducho nemusí robiť nič. Lenže potom sa zorganizujú aktívni a ambiciózni rodičia, ktorí ich dajú od druhej do šiestej na krúžky a dieťa zo dňa nemá nič. Keď sa vráti z krúžkov, musí si robiť ešte aj úlohy, na ktoré sa už v tom čase vôbec nesústredí. Takto vznikajú neurózy a všetko ostatné, čo je s nimi spojené.“

pixabay.com

Hongkong, Taiwan a Japonsko sú známe voľnejším systémom. Deti síce úlohy dostávajú, no podstatne menej než ich rovesníci v iných krajinách. Čuduj sa svete, ázijské deti aj napriek tomu dosahujú niekoľkonásobne vyššie úspechy a hodnotenia ako deti zo zvyšku sveta. Európsky model výučby zaradil deti až na desiate miesto v hodnotení Medzinárodnej štúdie kvality výučby (TIMSS). Jediným pádnym argumentom pre domáce úlohy teda ostáva ten, že bez opakovania si deti zapamätajú veci pomalšie.

Vedú Fíni, úlohy nemajú

Ešte o čosi lepšie sú na tom fínske školy a ich žiaci. Vo Fínsku platí pravidlo – učte sa v škole, odpočiňte si doma. Veľká väčšina fínskych škôl toto pravidlo aj dodržiava, a tak majú učitelia za úlohu poskytnúť maximálne vedomosti práve na hodinách. Deti sa škole nemajú doma venovať dlhšie, ako 30 minút. Do tohto času je ale zahrnutý hlavne proces dôslednej prípravy na ďalší vyučovací deň.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Ťažko povedať, kto má viac psychologických problémov, či vynikajúci študent alebo priemerný až horší. Vynikajúci študenti sú horliví a nechýba im sebavedomie. Trojkári a štvorkári sú úzkostlivejší a sebavedomie majú nižšie, no spravidla sa v živote prebijú ľahšie. Ako rodič však rozhodne musíte byť na strane svojho dieťaťa. Starajte sa oň a nebojte sa zlých známok. Všetok rodičovský perfekcionizmus a honba za dobrými známkami vedú už celé generácie deti k obavám, neschopnosti sa v živote presadiť, beznározorovosti a strachu zo zlyhania,“ upozorňuje Labkovsky.

pixabay.com

Polhodina nad zošitmi a pre dieťa ťažko riešiteľnými úlohami vedie k tomu, že zle spáva a často chorľavie. Možno máte doma prirodzený talent, možno presne opačný prípad. Ak je to tá druhá možnosť, práve vaše dieťa je rizikovou skupinou, ktorú ambicióznosť rodičov môže doviesť k problémom nielen v škole, ale predovšetkým neskôr v medziľudských vzťahoch.

Väčšina rodičov v našej spoločnosti je však presvedčená o opaku. Deti dávajú na voľnočasové krúžky len kvôli tomu, aby im vyplnili čas a po ňom si čičíkajú vlastné ego nad múdrosťou ich hlavičiek pretavených v žiackych knižkách. Aj tu majú však hlavné slovo výskumy, ktoré jasné dokazujú, že čím väčší jednotkár, tým nemožnejší človek. Netlačte na svoje deti a nechajte ich učiť sa toľko, koľko zvládnu ich kapacity.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nie každý môže byť ako chlapec od susedov a deti sa nám nerodia na to, aby búrali naše vnútorné komplexy, zatiaľ čo my staviame ich vlastné bez toho, aby sme si to sebakriticky priznali.

Zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
12 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
octomaník
octomaník
6.1.2018 16:31
Maroš
Maroš
6.1.2018 10:38

„Osobně respektuji náboženskou příslušnost, sama jsem pravoslavná, ale nikdy nedovolím žákovi, aby odešel z hodiny kvůli modlitbě. “
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11843-nikdy-nedovolim-muslim-modlitba-pedagozka-rusko

Maroš
Maroš
6.1.2018 10:28

Súvislosti… To, že sa Globálny prediktor rozhodol vyhubiť 6 miliárd ľudí na planéte vôbec nesúvisí s preľudnením – to preľudnenie je o. i. aj zdrojom bohatstva a teda moci GP. ale súvisí s tým, že ľudstvo ako celok získalo a ovláda také množstvo informácií, ktoré ohrozujú MOC GP! A keďže GP riadi planétu tzv. neštrukturovaným spôsobom – teda nie typicky mocensky a hierarchicky, ale pomocou informáciíí – debilizácia je súčasťou tejto genocídy!

Anonymní
Anonymní
5.1.2018 13:47

5

Martin
Martin
5.1.2018 11:06

Nemá to žiadny zmysel, pretože úlohy píšu s deťmi rodičia.Učebnice na stupni 1-4 sú úplne mimo, čo sa informácií, logiky aj postupnosti týka.V konečnom dôsledku dieťa nerozumie ani zadaniu úlohy napríklad v pracovnom zošitie z matematiky.Násobenie, odčítanie, sčítanie len veľa seba, vyslovený zákaz písať čísla pod seba.Násobilku stačí keď vyrapocú násobky 3, 6, 9 atď…keď sa spýtate koľko je 24:6 odpovie, že nevie, pretože sa neučili násobilku šiestimi….učili sa štyrmi ano, ale nevedia si to vybaviť pretože vedia iba násobky a postup ako sa k ním dopracovali nevedia.Zadania úloh sú zmätočné a zavádzajúce, často sa tam nachádzajú príklady, ktoré patria do starších ročníkov.Vybrané slová sa neučia naraz ale skákane jeden rok niečo další rok niečo.Povedia Vám, že v Banskej Bystrici je pamätník SNP, ale nepovedia Vám čo je SNP pretože to nevedia, neučia sa čo to SNP je.Povedia Vám aj, že v Bratislave je parlament, nevedia čo to je, neučia sa to.Učia sa slnečnú sústavu, ale pomôcku učiteľka na hodinu neprinesie takže z obrázku v učebnici sa majú naučiť, ako planéty obiehajú okolo slnka.Učia sa ako funguje kladka, ale z obrázku bez pomôcky.Všetko je len povrchné teoretizovanie, tápanie v tme.Je to plánované degenerovanie mozgov, nič viac.Učebnice písané pseudoodborníkmi.Pani učiteľka počas vyučovania nemá čas, pretože učí to je samozrejmé, ale nemá čas ani po vyučovaní a neberie ani telefón, pretože podľa jej slov jej „padla“.

mariankosnac
mariankosnac
5.1.2018 10:38

Tak s domácimi úlohami sa to nemá prehánať ale tvrdiť že nemajú žiadny zmysel? Takéto nápady odborníkov vedú akurát k ohlúpnutiu obyvateľstva – ale asi to je i cieľom.

Jara
Jara
Odpověď na  anna
5.1.2018 14:16

,,Treba podporiť ich prirodzenú zvedavosť“ je jedna z klíčových myšlenek. Můj syn zvládnul čtení ve 4 letech.Trochu jsem mu jen pomohl,když jsem viděl,jak veliký zájem sám projevil bez jakýchkoli problémů.Pro mne to byla veliká výhoda,protože jsem mu pohádky před spaním nemusel číst,četl si je sám. Ovšem s velkým odporem jsem se pak setkal u ostatních příbuzných,kteří si mysleli ,že jen škola má právo děti něčemu naučit,včetně čtení a počítání. Rodiče musí svým dětem ukazovat co nejvíce možností a umožnit co největší výběr,sledovat a včas zareagovat na jejich zájem a podchytit ho včas.Ne až je pozdě a pak do něčeho jen nutit s následným odporem děcka. Dodnes vzpomínám,jak mu radostí zářily oči ,když jsem mu ukazoval písmenka a co znamenají.V pěti letech se mnou velmi rád cestoval,např.v Praze projevil velký zájem o vše,co viděl,nenechal znát ůnavu,naopak šel ostatním příkladem( a zase proti kritice ostatních,včetně manželky,která ho nikde brát nechtěla,myslela si,že je to moc brzo a budou s ním jen problémy,ty ale nebyly,problémy byly jen s dospělými)

Anonymní
Anonymní
5.1.2018 09:52

2

Maroš
Maroš
5.1.2018 09:47

Debilizácia… Aj Krovák si „robí domáce úlohy“ – keď musí prezentovať, čo sa naučil. Už dosť, že deti debilizujú tým, že im dávajú minimum priestoru pre tvorivosť. Mozog bez opakovania úloh stráca synaptické spojenia svojej „siete“.

julius
julius
5.1.2018 07:52

To je slozitejsi vec a odbornici radi vytrhavaji veci s konceptu. Zda ma mit dite domaci ukol ci ne je veci zalezitosti skol v danem state. Osobne deti jsou pretezovane sezenim v lavicich a zatizeni mnoha faktory. Jedni nedostatkem penez druzi uplatky ucitelum aby ditko proslo.Pokud s enekdo domniova ze si to ty deti nereknou tak je na omylu. Naopak dite bohateho cloveka rado dava na obdiv svoje pstaveni a dite s nizsi spolecnosti tak je uz v techto letech podrizeno radu sveta. Podle toho se i uci. Deti jsou nervozni a neustale se citi ve skole poskozovany. Nesoustredi se na dotycne ucivo a stale pokukuji kdo je kde napadne ci se jim vysmeje za nazor ci byt za nedostatecne pochopenou latku. Bezne se stava tez ze ucitel zainteresovany rodicem pak klade otazky jednoduche takovemu privilegovanemu diteti a naopak tezko zodpoveditelne a zamotane diteti jenz jeho rodic nema ani na obed. Kvalita vyiky je vic jak mizerna a v mnoha faktorech spatna. Druha stresove prostredi a zbytek uz dovrsi nesmyslnost ukolu kdy ucitele neberou ohled kolik takovych ukolu dite dostane . Stalo se bezne praxi ze dite prijde ze skoly a sedi a sedi aby plnilo jeden ukol za druhym a kdyz konecne je vse hotov jde spat a jeho volny cas??? Je tedy nasnade nejprve napravit pokrivene skolstvi a rozhodne ne platy ucitelu ale… Číst vice »