Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Krabice na vyhození? Desítky e-shopů chtějí použité obaly, přidávají se k nim další obchody
Nakoupíte na internetu, přijde vám několik zásilek a najednou jste doma zavalení krabicemi a výplněmi? Tento ,,odpad“ znovu využívají e-shopy, kterým naopak obalové materiály chybí, zejména v době vánočních nákupů. Vznikla proto databáze obchodů, které vaše použité krabice uvítají.
V Česku funguje už téměř 50 tisíc internetových obchodů. Počet internetových nákupů stoupá průběžně a v posledních letech i vlivem takzvané pandemie… S tím však stoupá i ekologický dopad zásilek, který trápí stále více zákazníků a e-shopů. Řada obchodů proto odebírá už použité krabice a výplně, do kterých balí své další zásilky.
,,Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ říká Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech republic, která odběrná místa doplňuje do aplikace KAMsNIM.cz. Mapa obsahuje už bezmála 150 obchodů a ozývají se další, které se chtějí přidat.
Kdokoliv může po dohodě přinést do zapojeného e-shopu kartonové krabice, plastové nebo papírové výplně. Tím podpoří malé firmy, sníží množství vytvořeného odpadu nebo se vyhne přeplněným modrým kontejnerům. ,,Samotné e-shopy vítají ušetřené peníze za obalový materiál, který by jinak musely draze pořizovat. V očích ekologicky smýšlejících zákazníků tím navíc posiluji svoji značku,“ dodává Barešová.
Dejte vědět sousedům
Vytiskněte si praktický letáček a pověste ho na nástěnku vašeho domu. Sousedům vysvětlí, proč je nejbližší kontejner na papír ,,přežranej“ a jak mu trochu pomoct, aby nenabral vánoční kila.
Aplikace www.KAMsNIM.cz ukazuje nejen odběrná místa na obalový materiál. Slouží jako vyhledávač, kam odnést vytříděný odpad z domácnosti, kde odevzdat prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad atd. Veškeré odpadky tak mohou skončit na správném místě, navíc znovupoužitelné věci najdou svůj druhý domov. Celkem mapa obsahuje již přes 100 000 takových míst.
,,Postupně v ní přibývají reuse centra, kontejnery na textil, potravinové banky, charitativní obchůdky SWAPy a další místa, která pomáhají najít využití věcem, které by se jinak zbytečně staly odpadem“, dodává Miroslav Kubásek, jeden z autorů aplikace ze spolku Ukliďme Česko.
Zdroj: enviweb.cz
Myslím si,že je to dobrá věc,nikoho to nic nestojí a těm prodejcům to pomůže,není to tak dávno co jsem četla že nakladatelé nemohou vydávat knihy, protože jim chybí papír,tak proč ho nevrátit do oběhu a to ke všemu bez dalších nebo minimálních nákladů.
Zrovna před týdnem jsem vyhazovala krabice ve velmi dobrém stavu,kdybych to věděla,tak bych je mohla poslat dál,tímto bych chtěla poděkovat za tento článek,mnoho lidí to tak,jako já ještě neví,budu to říkat mezi známými.
krabice (bez potisku)- tak kdo má zahrádku je může použít, aby nemusel rýt,okopávat, vytrhávat plevel a skoro ani zalévat!))) v permakulturním přístupu k zahrádce,což si myslim že je víc!))) http://www.ekozahrady.eu/mulcovani.htm
Krabice na vyhození?
Tak toho, kdo zveřejnil na onom webu, onu fotku viz zdroj od romana, načutnout do zadku a nejlépe i do předku!