Ruské síly neútočí na ocelárny Azovstal v Mariupolu, kde se již více než měsíc ukrývají ukrajinští vojáci a příslušníci neonacistického praporu Azov, řekl ve středu novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle něj ruská armáda dodržuje dřívější příkaz prezidenta Vladimira Putina, aby na závod neútočila.

„Žádný útok se nekoná. Vidíme, že k výbuchům dochází, když se ozbrojenci dostanou ven, aby zaujali bojové pozice. Tyto pokusy jsou poměrně rychle potlačovány,“ řekl.

V úterý několik ruských a ukrajinských médií informovalo, že po několika dnech relativního klidu díky příměří, které vyhlásila Moskva, aby zajistila evakuaci civilistů z oblasti, vypukly v obřím areálu ocelárny a jeho okolí boje. Podle těchto zpráv byl závod Azovstal ostřelován dělostřelectvem a leteckým bombardováním. Neověřené záběry kolující na sociálních sítích to zřejmě potvrzovaly a zachycovaly oblaka dýmu valící se ze zařízení.

Doněcká lidová republika tvrdila, že ukrajinská armáda a bojovníci Azova, kteří se v průmyslovém objektu ukrývají, využili klidu zbraní, který jim poskytlo evakuační příměří, a zaujali nové pozice.

Moskva tvrdí, že její síly nyní kontrolují celé přístavní město Mariupol, s výjimkou závodu Azovstal, který se pyšní rozsáhlou sítí opevněných bunkrů a tunelů z dob studené války a který ukrajinské jednotky obléhají již více než měsíc.

Dne 21. dubna ruský prezident Vladimir Putin odvolal operaci, jejímž cílem byl útok na ocelárnu, protože se obával velkých ztrát mezi ruskými vojáky, a místo toho nařídil zavést úplnou blokádu ukrajinských sil, které se zde ukrývají.

Kromě otázky na ruskou strategii v Mariupolu byl Peskov požádán, aby se vyjádřil také ke zprávám v západních médiích, podle nichž by prezident Putin mohl 9. května, v den, kdy země slaví vítězství ve druhé světové válce, nařídit v Rusku rozsáhlou mobilizaci. Mluvčí Kremlu tato tvrzení odmítl jako „nesmysl“ a ujistil novináře, že Putin neplánuje vyhlásit Ukrajině válku.

Peskov si rovněž posteskl nad nedostatečným pokrokem v rusko-ukrajinských rozhovorech a obvinil ukrajinské vedení, že neustále mění své postoje. Dodal, že Moskva si není jistá, zda jednání přinesou nějaké ovoce.

Na otázku týkající se šestého kola sankcí EU, které by měli zástupci všech 27 členských států přijmout koncem tohoto týdne, Peskov poznamenal, že sankce jsou dvousečnou zbraní a účet budou muset zaplatit evropští občané.

Zdroj: rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.