„Činnost amerických biologických laboratoří je plná život ohrožujících nebezpečí pro obrovské množství civilistů,“ řekl na tiskové konferenci ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svým íránským protějškem Hosejnem Amirem-Abdollahianem.

„Jsem přesvědčen, že světové společenství si již a teprve plně uvědomilo nepřípustnost takových aktivit, které jsou ve skutečnosti plné smrtelných hrozeb pro obrovské množství civilistů,“ řekl Lavrov.

Podle něj odkrytá fakta ukazují kolosální rozsah americké nelegitimní aktivity šíření svých vojenských biologických laboratoří po celém světě. „Takových laboratoří jsou stovky, včetně téměř třiceti jen na Ukrajině. A mnohé byly zřízeny v řadě bývalých sovětských zemí právě po obvodu ruských hranic, stejně jako na čínských hranicích a na hranicích dalších zemí, které se v blízkosti hranic nacházejí,“ zdůraznil.

„V této situaci budeme žádat, aby byl tento problém posouzen nejprve v souvislosti se závazky všech zemí účastnících se Úmluvy o zákazu biologických zbraní. Za druhé zdvojnásobíme i ztrojnásobíme naše úsilí, abychom přiměli Američany přestat blokovat náš návrh předložený před 20 lety o nutnosti zřídit v rámci této úmluvy zvláštní ověřovací mechanismus pro všechny alarmující zprávy o tom, že tam venku jsou agenti, kteří mohou být využiti k výrobě biologických zbraní,“ poznamenal.

„USA jsou proti tomuto mechanismu, protože by zajistil transparentnost všech biologických aktivit,“ zdůraznil vysoce postavený diplomat. „Američané tuto transparentnost nechtějí, protože je pro ně výhodnější mít vše pod vlastní kontrolou, což stále mají,“ zdůraznil Lavrov.

Šéf jednotek jaderné, biologické a chemické ochrany ruských ozbrojených sil Ruské federace Igor Kirillov již dříve informoval, že na Ukrajině byla zřízena síť více než 30 biologických laboratoří, s nimiž uzavřelo smlouvu americké Verifikační centrum USA v Evropě (DTRA). Podle Kirilova obdržely 24. února všechny tyto laboratoře od ukrajinského ministerstva zdravotnictví příkaz k úplnému odstranění biologických látek uskladněných v těchto laboratořích.

Moskva 15.3.2022

Přeložila j. | Zdroj TASS

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.