;

Játra, ledviny, slezina a jiné orgány jsou obklopeny kyprou intersticiální pojivou tkání, která tvoří jejich základ (stromu) a vyplňuje volný prostor v mezerách, oznámila skupina vědců z newyorské kliniky Beth Israel v časopise Scientific Reports.

Nová metoda endomikroskopie umožnila lékařům prohlédnout intersticium žlučových kanálků. Přitom se poprvé zjevilo jako „otevřený prostor naplněný tekutinou a podporovaný sítí pevných kolagenových táhel“, píše vedoucí skupiny Neil Theise.

Theise a jeho kolegové podotýkají, že dříve se prováděly podobné histologické výzkumy výlučně na preparátech vyjmutých z organismu. Přitom trojrozměrná struktura intersticia ztrácela vláhu a opadávala, její cévní síť splaskávala, a proto nebylo možné uvidět její složitost.Podle odhadů vědců se v této tkáni akumuluje asi 20 procent veškeré tekutiny našeho organismu. Její hlavní funkcí je možná ochrana vnitřních orgánů, je to něco jako airbag. Avšak hustá a naplněná tekutinou cévní síť intersticia může sloužit i jako efektivní cesta šíření nádorových buněk. Autoři ukázali, že některé z nich jsou schopny opouštět místo svého vzniku a přemísťovat se po celém organismu za pomoci pojivé tkáně.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.