Zaklíněná kontejnerová loď Ever Given byla vyzdvižena a tažena do regionu Velkých hořkých jezer za účelem technické prolídky, v aktualizaci uvedla dceřiná společnost Boskalis SMIT Salvage.

Zatímco tu nyní hovoříme je loď přesouvána skupinou tažných lodí směrem na sever, data vedena v námořní dopravě.

S délkou 400 metrů a šířkou téměř 60 metrů byla Ever Given zaklíněna v Suezském průplavu od 23. března 2021 a blokovala veškerou lodní dopravu.

„S potěšením oznamuji, že náš tým odborníků, který úzce spolupracoval s Úřadem pro Suezský průplav, dne 29. března v 15:05 místního času loď Ever Given úspěšně uvedli do provozu, čímž umožnili opětovný volný průjezd Suezským průplavem,“ řekl Peter Berdowski, generální ředitel Boskalis.

[wp_ad_camp_3]

„Jsem nesmírně hrdý na vynikající práci, kterou tým na místě odvedl, stejně jako na mnoho kolegů ze SMIT Salvage a Boskalis, že tuto náročnou operaci dokončili zatímco se celý svět díval.“ Časový tlak na dokončení této operace byl značný a bezprecedentní, výsledkem je skutečný projev našich jedinečných schopností jakožto poskytovatele bagrování a námořních služeb.“

Evergreen Line, nájemce kontejnerové lodi, tuto zprávu také potvrdil.

„Aby mohl být kanál znovu průjezdný, loď opouští místo zaklínění pomocí odtahových lodí.“ uvedl tchajwanský majitel lodi.

„Pronajaté plavidlo bude na kanálu přemístěno k jezeru Great Bitter za účelem kontroly způsobilosti k plavbě. Výsledek této inspekce určí, zda loď může v naplánovaném chodu pokračovat. Po dokončení inspekce budou přijata rozhodnutí a opatření pro náklad, který je aktuálně na palubě.“

Společnost vyjádřila vděčnost Úřadu pro Suezský průplav, záchrannému týmu, posádce a všem zúčastněným stranám za pomoc a podporu v této „obtížné a nešťastné situaci.“

„Společnost Evergreen bude spolupracovat s majitelem lodi za účelem řešení nadcházejících záležitostí jakmile majitel lodi a další zúčastněné strany dokončí zprávy z vyšetřování týkajících se incidentu,“ dodala společnost.

Na přemístění 224 000 tun kontejnerové lodi bylo vytěženo přibližně 30 000 metrů krychlových písku, aby se loď uvolnila. Podle Boskalis bylo nasazeno celkem jedenáct přístavních remorkérů a dvě silné námořní odtahové lodě (Alp Guard a Carlo Magna.)

Ever Given byl brzy ráno po masivní záchranné operaci částečně vyplacen.

Očekává se, že tranzity uvízlých lodí v kanálu budu moci později večer, co uvízlé plavidlo dorazí k Velkým hořkým jezerům a po vyčištění lodí nahromaděných v oblastech Bitterských jezer / Suez a Port Said, opět proplouvat.

„Stále není jasné, která plavidla by při plavbě průplavem mohla mít přednost.“ Stávající nevyřízené položky by měly být odstraněny do čtyř dnů,“ uvedl Hapag-Lloyd ve svém doporučení.

Úřad pro Suezský průplav (SCA) uvedl, že potápěčský tým dno plavidla kvůli bezpečné plavbě zkontroloval ještě před tím, než loď dle dohody vyplula. Trup a dno lodi budou z technických důvodů u Great Bitter Lakes znovu zkontrolovány.

V současnosti čeká v Port Saidu konvoj směrem na jih 193 plavidel a v Suezu 201 lodí směrem na sever. Dalších 43 podle GAC Egypt (Suez Canal Transit Services) čeká u Great Bitter jezer.

Dne 29. března 2021 napsala Jasmina Ovcina

Přeložila adri | Zdroj: Offshore Energy

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.