Maďarská národní banka (MNB) dovezla z Londýna zpět do vlasti téměř tři tuny zlata, informovala banka v úterý agenturu MTI.

O dovozu státní rezervy v hodnotě 33,1 miliardy forintů (105,5 milionu eur) rozhodlo vedení MNB jednohlasně. Oznámila to národní banka s poznámkou, že držení rezervy zlata ve vlasti – což je také v souladu s mezinárodním trendem – podle názoru MNB může dále posílit mezinárodní důvěru vůči Maďarsku.

[wp_ad_camp_2]

MNB v prohlášení podotýká, že několik zemí se v uplynulých letech rozhodli o dovozu zlaté rezervy zpět do vlasti, protože jejich národní banky zhodnotili uskladnění této rezervy v zahraničí za rizikové. Učinili tak kromě jiných států Nizozemsko, Německo či Rakousko.

MNB připomíná, že zlaté rezervy existují od založení MNB v roce 1924, přičemž jejich množství postupně rostlo až do druhé světové války. V lednu 1945 vyvezli vlakem do rakouského Spital am Pyhra téměř 30 tun zlatých cihel a mincí, které v roce 1946 přivezli zpátky. V první polovině 70. let minulého století dosáhla rezerva zlata 65-70 tun, pak postupně klesla na dnešní tři tuny.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.