Prezident Spojených států Donald Trump se před měsícem setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a požádal ji, aby odmítla podporu výstavby plynovodu Severní proud 2 výměnou za jednání o nové obchodní dohodě mezi Amerikou a Evropou, informoval Wall Street Journal ve čtvrtek s odkazem na úředníky z Německa, USA a EU.

[wp_ad_camp_2]

„Trump požádal Merkelovou, aby opustila podporu Severního proudu 2. Výměnou za to USA zahájí jednání o nové obchodní dohodě s EU,“ píše list.

Jak bylo uvedeno ve zprávě, bez tohoto obchodního vypořádání Evropa již od 1. června narazí na americká cla z dovozu oceli a hliníku.

USA na konci března zavedly cla na dovoz oceli a hliníku ve výši 25 % a 10 %. Pro řadu zemí a také pro EU je účinek těchto poplatků pozastaven do 1. června. Jednání o této otázce mezi EU a USA zatím nevedly k ničemu. Lídři 28 členských států EU 16. května projednali situaci při neformální večeří v Sofii. Podle diplomatického zdroje Sputniku v Bruselu Evropská komise výměnou za zrušení amerických celnavrhuje zvýšení dodávek do EU amerického zkapalněného plynu s rozšířením odpovídající infrastruktury.Projekt Severní proud 2 předpokládá výstavbu dvou plynovodů o celkové kapacitě 55 miliard metrů krychlových plynu za rok od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Nový plynovod má být postaven vedle Severního proudu. Proti výstavbě vystoupila řada zemí, zejména Ukrajina, která se obává, že přijde o příjem z tranzitu ruského plynu, a také USA, jež mají ambiciózní plány na vývoz svého zkapalněného plynu do Evropy.

[wp_ad_camp_2]

Kromě Německa vydalo i Finsko všechna potřebná povolení pro výstavbu a provoz. Přípravné práce na pobřežní části ve Finsku již začaly.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.