Poslední průzkum organizace Globsec Trends 2018 ukázal, že navzdory napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem si oproti ostatním zemím Visegrádské čtyřky Slováci zachovávají stále pozitivní vztah k Rusku. Putin se ukázal být na Slovensku nejpopulárnějším světovým lídrem.

[wp_ad_camp_2]

Průzkum financovala americká organizace National Endowment for Democracy, která své zdroje čerpá z amerického Kongresu, a měl mapovat veřejné mínění ve státech V4. Respondenti měli odpovídat na otázky ohledně geopolitické orientace země, důvěry světovým politikům a „konspiračních teorií“.Z průzkumu vyplynulo, že Slovácinejvíce souhlasí s politikou ruského prezidenta Vladimira Putina (41 %). Kromě ruské hlavy státu měli respondenti na výběr francouzského prezidentaEmmanuela Macrona, německou kancléřku Angelu Merkelovou a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ukázalo se, že Češi nejvíce souhlasí s Macronem (49 %), zatímco Merkelová zabodovala u Poláků (50 %). Naopak s politikou Merkelové nesouhlasí kolem 60 % Slováků a Čechů.

Trump má největší podporu u Poláků, zatímco 73 % Slováků s jeho politikou ostře nesouhlasí. Velké popularitě se netěší ani u Čechů (27 %).

Vztah ke světovým lídrům víceméně odráží i geopolitické preference občanů zkoumaných zemí. Pouze 21 % Slováků preferuje západní orientaci své země, zatímco 56 % se domnívá, že jejich místo je mezi Východem a Západem. Přitom roste počet těch, kdo se domnívá, že země patří na Východ (13 % oproti 9 % z loňského roku). Podobně i v Česku se 56 % domnívá, že místo jejich země je někde „mezi“, avšak oproti Slovákům prozápadní orientaci podporuje 38 % respondentů. Nejprozápadnějšími občany se ukázali být tradičně Poláci (42 %), ale i Maďaři (46 %).

Většina obyvatel zemí V4 kromě Polska odmítá tvrzení, že Ruskoovlivnilo americké volby nebo volby v jiných zemích. Ruský zásah do amerických voleb odmítá 45 % Slováků a 46 % Čechů. Naopak 42 % Poláků si myslí, že k němu skutečně došlo.

[wp_ad_camp_2]

Slováci však patří mezi národy, jež nejvíce věří konspiračním teoriím. Z průzkumu vyplynulo, že až 52 % zastává názor, že „Židé mají příliš velkou moc a tajně kontrolují vlády a světové organizace“. Rovněž 41 % Slováků se domnívá, že za teroristickým útokem proti Světovému obchodnímu centru stojí americké tajné služby.

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.