Na Twitteru Ministerstva zahraničních věcí České republiky byl zveřejněn příspěvek, ve kterém rezort reagoval na dřívější příspěvek Madeleine Albrightové, bývalé ministryně zahraničí Spojených států. Šlo o NATO, uvádělo se, že organizace spočívá na hodnotách demokracie a právního státu a přispívá k bránění svobody. Reakce uživatelů sociální sítě však nebyla příliš pozitivní.

Svůj příspěvek z 12. března 2019 Madeleine Albrightová věnovala 20. výročí vstupu České republiky do aliance.

[wp_ad_camp_2]

„NATO není jen vojenskou aliancí. Je to politické spojenectví založené na demokratických hodnotách. Mluvíme o nutnosti investic 2 % do obrany, ale musíme být 100 % pro demokracii,“ napsala bývalá ministryně zahraničí USA.

V odvetném příspěvku český diplomatický rezort souhlasil s Albrightovou a uvedl, že NATO je založená na sdílených hodnotách demokracie a právního státu a není jen o obraně a vojácích. Členství Česka v alianci dovoluje zemi být součástí svobodného světa, dodali na ministerstvu.

Komentáře, které začali přidávat uživatelé Twitteru, však svědčí, že někteří lidé vidí jinou stranu činnosti NATO. Hlavně se připomínala politika aliance v Srbsku, Iráku či Libyi.

Ludvík Deutsch: Ano, jedna ze sdílených hodnot demokracie a právního státu bylo bombardování Jugoslávie, nebo útok na neexistující chemické zbraně v Iráku.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Petr Suchánek‏: A též oslavné tance nad vraždou Kaddáfího a desetitisíci mrtvých v Sýrii, milionkem v Iráku a statisících v AFPAku. Obzvláště ty drony jsou dobrým nástrojem šíření hodnot. To pak radostně rozhazujete ručičky i nožičky malých dětí.

Část uživatelů se také kriticky vyjádřila ohledně samotné Albrightové.

@aductor68: Madeleine Albrightová nelituje civilistů, kteří zahynuli během bombardování Srbska letouny NATO v roce 1999. Na dotaz někdejší ministryně zahraničí a velvyslankyně USA při OSN reagovala, že Srbové stále zabíjeli a museli jsme to zastavit. Diplomatické řešení prý nebylo možné.

Někteří nepodporovali postup NATO, hlavně USA, vůči České republice. Jeden z komentářů uváděl, že ČR nemůže úplně spoléhat na USA a NATO, které se zároveň povyšují nad zeměmi.

zdeno001: A další hodnoty jsou nelhat a nepovyšovat se. A můžeme se 100 % spolehnout, že USA a NATO nelže a nepovyšuje se nad nás. Nemůžeme. To samé platí i v partnerském životě.

zdroj: 9

Krvavá Madlenka měla už dávno stát před mezinárodním soudem pro spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. NATO je organizace ovládaná jezuity a Vatikánem.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.