Americké město Minneapolis, kde loni vypukly nepokoje kvůli smrti George Floyda, se stalo městem zločinu. Obyvatelé loni na jaře žádali zrušení policejního oddělení. Mnoho policistů následně ze sboru odešlo a město má nyní nedostatek policistů, což má za příčinu masivní vzrůst kriminality. Občané města Minneapolis tak nyní naopak policisty prosí, aby ze služby neodcházeli.

Loni v květnu vypukly v Minneapolisu nepokoje kvůli smrti George Floyda. Tehdy rada Minneapolisu chtěla kompletně zrušit místní policejní oddělení. Idea byla taková, že by pořádek zabezpečovala komunita. Nakonec došlo ke kompromisu, kde byl rozpočet policejního oddělení Minneapolisu snížen o 7 miliónů dolarů (asi 148 miliónů korun).

Mnoho policistů na základě tohoto rozhodnutí opustilo aktivní službu. K odložení odznaku byly i další důvody. Mnoho policistů utrpělo vážná zranění během masivních protestů během loňského jara. Dalším důvodem odchodu bylo, že být policistou znamenalo mít na čele namalovaný terč. Mnoho policistů se tak bálo jak o svůj život, tak o život svých rodin.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Plánované komunitní zajišťování bezpečnosti však úplně selhalo. V Minneapolisu během krátké doby obrovsky vzrostla kriminalita. Krádeže, loupežná přepadení a střelba jsou nyní na denním pořádku. O 50 % se zvýšila kriminalita za použití palné zbraně. Vůbec největší nárůst se týká krádeže vozidel. Pachatel za bílého dne přistoupí k vozidlu například na semaforech, okrade řidiče o cennosti a následně mu ukradne i vůz. Tento způsob krádeží se v Minneapolisu od loňského května do konce roku 2020 zvýšil téměř o 500 %. Policie dokonce zavedla na tento druh krádeže samostatné kódové označení.

V současné době zažívá policejní oddělení Minneapolisu podstav. Chybí přibližně 200 policistů. Situace je tak závažná, že spořádaní občané města už mají strach vyjít z domu. Veřejnost žádá policisty, aby u sboru nekončily, protože se může stát, že policie již nebude stíhat jezdit ke všem hlášením. O 180° otočili i někteří dřívější zastánci zrušení policejního oddělení. I nadále se však najdou ti, kteří stojí za názorem, že by se místní policie měla zcela zrušit.

Starosta Minneapolisu nakonec kývl na nábor nových policistů. Výběrové řízení by však mělo být přísnější. Nově se budou hledat takoví kandidáti, kteří již absolvovali studium v oblastech kriminologie, sociálních prací, psychologie či poradenství. Otázkou zůstává, kolik adeptů tyto kritéria splní, případně jak velkou váhu tyto požadavky budou mít.

Zdroj: Armyweb.cz

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.