Situácia nie je najlepšia, máme veľké množstvo signálov, že sa treba vydať iným smerom hospodárenia s krajinou a potravinami. Vieme, že 1/3 vyprodukovaného jedla skončí v odpade. A niekto to dá komentár, pod iný článok, že ak chceme uživiť miliardy ľudí na planéte, jediná nádej je GMO. Amputované mozgy z vysokých škôl. Ta demagógia a výplach je ozaj veľký. Sama mám dlhoročnú kamarátku, ktorá zdieľala so mnou názory a postoje k poľnohospodárstvu. A za tri roky na výške mi tvrdila to isté – o jedinej nádeji GMO a že repka nie je tak hrozná. No bulvy mi skoro vypadli, nechápala som ten obrat v myslení….

Veľký úhyn včelstva registrujú už aj na Slovensku. V okrese Galanta majú včelári až 90-percentné straty, týka sa to až polovice obcí. „Vo včelnici, ktorá mala 70 včelstiev, ich zostalo len 7,“ tvrdí Ján Engelman zo Zväzu včelárov.

Kým v jednej dedine prišli včelári o 90 percent včelstiev, v susednej majú len bežné 5-percentné straty. V apríli boli úle vždy plné včiel pripravených opeľovať kvety a rastliny v okolí, teraz zívajú prázdnotou. Podľa včelárov je úhyn každým rokom rozsiahlejší. Aj lokality sa už opakujú. Ani finančná pomoc od štátu vraj situáciu nerieši.

[wp_ad_camp_2]

Úhyn zaznamenávajú chovatelia na celom svete. Ak by príroda prišla o včelstvo, predstavovalo by to globálnu katastrofu s dôsledkami celosvetového rozmeru. Tento kritický stav má pôvod v prudkých výkyvoch teplôt, jednodruhovom pestovaní plodín, parazitoch či chorobách včiel. „Máme obavy, že o dva roky už budú tak masívne úhyny včelstiev, že už to bude skutočne veľká katastrofa pre každú krajinu,“ hovorí Engelman.

Foto: archív

Podľa hovorcu ministerstva pôdohospodárstva Daniela Hrežíka je „chovateľ včiel povinný informácie o počte včelstiev hlásiť do centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Kým chovatelia včiel nenahlásia svoje straty nie je možné potvrdiť medializované úhyny včelstiev“.

[wp_ad_camp_2]

Obnova pôvodného kmeňového stavu včelstva môže pri takýchto veľkých stratách prebiehať v horizonte niekoľkých rokov. „Ministerstvo má vypracovaných niekoľko programov, prostredníctvom ktorého majú možnosť chovatelia včiel čerpať finančnú pomoc, aj na obnovu včelstiev,“ tvrdí hovorca Hrežík.

„Včelstvá na Slovensku nestačia. Včela má pracovný rádius do troch kilometrov. Tých sedem včelstiev, ktoré zostali, je veľmi málo na to, aby opelili stovky hektárov okolo,“ informuje Engelman. V oblasti, kde včelstvá vyhynuli, sa poľnohospodári budú musieť spoľahnúť pri opelení už len na vietor. Počítať tak budú musieť s úrodou nižšou aj o 40 percent.

Zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.