Finanční situace Vatikánu se nachází v červených číslech, ale tento problém je tím z nejméně závážných. Avšak bude-li Vatikán takto pokračovat dále, bude do roku 2023 v absolutním bankrotu a v přirozeném důsledku kolapsu jeho administrativy přijdou zaměstnanci o své důchody.

To je hlavní varování knihy Giudizio Universale (Univerzální Soud), Gianluigi Nuzziho, který obsahuje 3.000 stran důvěrných dokumentů, které shromažďoval od roku 2013.

 

[wp_ad_camp_2]

Kniha také uvádí, že v důsledku krize sexuálního zneužívání se dary zasílané do Vatikánu snížily v roce 2018 na 51 milionů euro, ve srovnání se 101 miliony euro v roce 2006. Nuzziho práce není proti Františkovi, naopak, podporuje jeho záměry v oblasti očisty a transparentnosti. Otevírá však křídlo zranitelnosti, která se přidává k neustálému obtěžování ultrakonservativců vždy útočících na papeže se schismatickým postojem. A zesměšňují ho, obzvlášť teď, když karikaturují „výstřednosti“ Synodu pro Amazonii.

Nuzziho text byl Vatikánem odmítnut: „Nehrozí nebezpečí platební neschopnosti. Je jen potřeba přezkoumat výdaje. A to je to, co děláme,“ řekl Nunzio Galantino, Předseda Správy Majetku Apoštolského Stolce (APSA).

Kdykoliv však Nuzzi něco objeví, struktury kurie to nesnáší a otřásají se ve svých základech.

V knize se uvádí, že finanční problémy Vatikánu jsou způsobeny špatnou správou jeho investičního portfolia a nemovitostí ze strany APSA.

Autor v knize odhaluje, že dokumenty, které získal, dokazují, že z téměř 3000 nemovitostí APSA je 800 budov prázdných, zatímco jiné jsou obsazeny bez poplatku. „Svatý stolec má majetky,“ říká Nuzzi, „v hodnotě celkem 2,7 miliardy euro po celém světě.“ A špatný management tohoto vlastnictví vyústil v roce 2018 ve ztrátu 25,1 milionu dolarů.

 

[wp_ad_camp_2]

Druhým faktorem, který podkopal finanční strukturu Svatého stolce, je korupce, pokračující skandály, nejasné a neprůhledné manipulace a zneužívání zdrojů církve ze strany starších členů římské kurie, kteří požívali v průběhu let různých jmen a titulů. A to od dob Roberta Calviho, vatikánského bankéře, který se objevil pověšený na londýnském Mostě v roce 1982 (p.př.: za to, že nechtěl půjčovat peníze mafii – jezuitům! Byl v pozici tarotové karty Viselec, aby to ukazovalo na zednáře, popř. Opus Dei, jejich „vatikánskou tajnou službu“). Připomeňme si případ monsignora Paula Marcinkuse, kterého Jan Pavel II. chránil před italskou justicí tím, že ho ukrýval ve Vatikánu, a jehož dva hlavní mafiánští spojenci mu poskytovali krytí pro černé finanční operace.

Čtyřicet let je Vatikán podezřelý z praní špinavých peněz, dokud Evropská unie nezpřísnila svá opatření. A obrovské ostudné skandály, jako je ten s Tarcisio Bertonem, státním sekretářem Benedikta XVI., který si postavil svůj luxusní byt včetně plaveckého bazénu – v Římě z darů pro postižené děti v jedné z nemocnic pro invalidy. V současnosti je za sexuální zneužívání nezletilých dětí ve vězení i australský kardinál George Pell, který měl na starosti Františkovu finanční reformu. Tento mocný prelát utrácel neuvěřitelné částky za luxusní věci jako nějaký finanční magnát: jídlo v drahých restauracích, prvotřídní výlety, šití jeho obleků na míru v exkluzivních domech. A existuje celá dlouhá řada dalších, která podkopala autoritu a autenticitu struktury, znehodnocené ztrátou významu a naprosto zvráceným odklonem od své mise.

 

[wp_ad_camp_2]

Ettore Gotti Tedeschi, bývalý prezident Vatikánské banky, také sužován skandály, se přišel přiznat Nuzzimu, že on sám se setkal v rámci kurie jen s velmi málo katolíky.

Skandály a špatné řízení podkopaly příjmy nejen Vatikánu, ale celé Církve. Tradičně bohaté diecéze, které Římu poskytovaly značné zdroje, drasticky snížily své příspěvky, ani nemluvě o ideologických rozepřích s Františkem, které veřejně vyjádřily různé severoamerické diecéze.

Stručně řečeno, Vatikán je na pokraji platební neschopnosti, což je potvrzeno, podle interních dokumentů a dat Rady pro ekonomiku z Května 2018 od vlastních poradců Papeže Františka, a bylo publikováno také tímto italským novinářem, který říká:

„Vystupují další obavy ohledně deficitu, které ovlivňují Svatý stolec, a má se za to, že Svatý Otec by měl být informován o následujícím: schodek je opakující se a strukturální, a dosáhl znepokojivé úrovně, s rizikem bankrotu při ignorování naléhavých opatření.“

Univerzálnímu Soudu byla představen titul: Poslední Bitva Papeže Františka o záchranu Církve před kolapsem. Byl to rozhovor mezi novináři v galerii Alberto Sordi, kterého se zúčastnilo 200 lidí.

 

[wp_ad_camp_2]

A kdo je Gianluigi Nuzzi? Je to novinář, který v posledních pěti letech sledoval nesrovnalosti ve Vatikánských financích a jehož texty otřásly strukturami a rovnováhou zkorumpované Římské kurie. Spisovatel a novinář z Milána, kterému je 41 let. Dobře známý pro své televizní pořady, vždy ukazuje na šokující jednotlivosti, které vždy rozbouří veřejné mínění. Léta vedl noční televizní program Nedotknutelní, hloubkové analýzy (Vatikánu a jehop administrativy) provázené velkou veřejnou sledovaností. Je autorem několika vyšetřování a přelomových novinek, které měly rozsáhlé pokrytí a silný společenský dopad. V roce 2009 vydal knihu Vatikán SpA, kde díky tajným dokumentům odhaluje finanční a politické skandály vysokých prelátů svatého stolce, přičemž urychlil odstoupení prezidenta Vatikánské Banky neboli Institutu pro Náboženská Díla, Angelo Caloio, který byl v úřadu už 20 let.

V roce 2012, v knize Jeho Svatost, zveřejnil důvěrné dokumenty od Papeže Benedikta XVI., které vyvolaly mediální skandál s názvem Vatileaks, který přišel a kompletně rozložil rovnováhu moci ve Vatikánu a vyvolal hlubokou krizi, která se exponovala v lítém mocenském boj napříč celou kurií, a která přispěla k rezignaci Josepha Ratzingera v roce 2013. V roce 2015 vydal Via Crucis, která se vztahuje na Bergogliův boj za transparentnější a křesťanštější Církev tím, že odhaluje nové tajné dokumenty, v nichž ukazuje, že finanční korupce ve Vatikánu je strašná a produkuje neprostou neloajalitu vůči současnému argentinskému papeži.

 

[wp_ad_camp_2]

Avšak nyní můžeme vidět, že Františkovi bliká červené výstražné světlo nejen proto, aby zachránil církev před náporem konzervativců, ale i před finančním bankrotem.

Pro tadesco přeložil Pedro | Zdroj: Proceso.com

V textu se píše, že Svatý stolec má majetky v hodnotě celkem 2,7 miliardy euro po celém světě. Jiný zdroj říká, že hodnota majetku, movitých věcí a finančních prostředků je 3 až 4 biliony dolarů!! Do toho není započítaná první velká krádež českého majetku při takzvané kuponové privatizaci, ve které sehrál roli i Vatikán se svoji věrnou armádou – Jezuity a s nimi spřátelenými politiky. Není do toho započítaná ani druhá velká krádež českého majetku, takzvané církevní restituce. Restituce to nejsou, protože církve byly pouze správci nárokovaných majetků, nikoliv vlastníci.  Latinsky Restitutio = obnovení, návrácení v předešlý stav.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.