Americký prezident Trump chce stáhnout vojáky z Afghánistánu a Bundeswehr chce mezeru zaplnit, není však jasné, jak to ministerstvo obrany hodlá udělat, vzhledem k nedostatku zbraní a vojáků samotného Bundeswehru, kriticky uvažují politici.

Spolková vláda uvažuje o vyslání většího počtu vojáků do Afghánistánu, na rozdíl od dřívějších plánů. Vyplývá to z důvěrného dopisu ministerstva obrany, prezentovaného Tagesspiegelem.
V silách rychlé reakce a bezpečnostních službách již probíhají kroky k odstranění poloviny 14.000 amerických vojáků ze země na příkaz prezidenta Trumpa.

[wp_ad_camp_2]

Jde o nahrazení vojenských zařízení, která jsou zásadní pro výkon operací sil mezinárodních partnerů. Ministerský dokument uvádí, že „na to jsou síly v Německu připraveny“. Jsou zmíněny zejména jednotky pěchoty, ochrana zařízení Luftwaffe a stacionární místa první pomoci.
V současné době lze využít až 1300 německých vojáků jako součást takzvaného „Resolute Mission Support NATO.“ V rámci této mise NATO trénovali afghánské bezpečnostní síly od roku 2015 převážně v severní části země. Mandát Bundeswehru končí 31. března. Do té doby, musí Bundestag rozhodnout o prodloužení mandátu.
Německá vláda již dříve oznámila, že pokud by stáhly Spojené státy své jednotky, stáhne také  jednotky z Afghánistánu. Ministryně obrany Ursula von der Lyayenová pak ujistila, že Bundeswehr se zúčastní misí – pouze jako součást aliancí a koalic. Jednotky Bundeswehru spolu s americkými vojsky odjely do Afghánistánu po teroristických útocích z 11. září 2001. „Společně tam – společně pryč“ . Toto motto platí dodnes, “to bylo oficiální stanovisko německého ministerstva.

[wp_ad_camp_2]

Ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) se zasazuje o prodloužení mandátu. opustit Aghánistán v současné době by znamenalo, že vše co bylo vybudované „by se velmi rychle zhroutilo,“ řekl při návštěvě vojáků v Mazar-i-Sharif, ale mohl by také pochopit, že existuje mnoho otázek a prognóz pro budoucnost Afghánistánu po téměř 18 letech bojů.
FDP požaduje po ministryni obrany nikoli jen „přemýšlení nahlas“, ale vysvětlení jak by se vůbec dalo dosáhnout zvýšení počtu Bundeswehru v Afghánistánu.
„Vzhledem k současnému materiálnímu a personálnímu deficitu s vojáky považuji tyto plány za absurdní,“ uvedla Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, místopředsedkyně FDP v Bundestagu, „jenom jednoduše mávat prodloužením mandátu  je nemožné. To musí být zcela nový mandát s vysvětlením do všech detailů.“
Podle německé vlády utrpěly bezpečnostní síly Afghánistánu v uplynulém roce velké ztráty, což stále více ovlivňuje účinnost vojsk na taktické úrovni. Bezpečnostní služby Afghánistánu jsou stále nedostatečné vycvičené v řízení ozbrojených sil a v boji proti korupci.
Spolková vláda navíc sleduje spolupráci Tálibánu se skutečně nepřátelskými příslušníky takzvaného Islámského státu v Afghánistánu (ISKP). Spolupráce mezi Tálibánem a ISKP probíhá v současné době na taktické a operativní úrovni, také z důvodu pragmatismu. ISIS podílí na pěstování a obchodu s drogami.
zdroj: pz.cz
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.