Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes vzdal funkce ministra zahraničí, kterou společně s premiérským úřadem zastával od roku 2015. Úřadujícím šéfem diplomacie ustanovil současného ministra pro záležitosti tajných služeb a úřadujícího ministra dopravy Jisraela Kace, který bude tuto funkci zastávat, dokud z dubnových parlamentních voleb nevzejde nová vláda, informovaly zahraniční agentury.

Netanjahuovo rozhodnutí padlo poté, co se lobbyistická skupina Hnutí za kvalitní vládu obrátila na izraelský nejvyšší soud ve snaze přimět Netanjahua, aby přestal vykonávat kromě premiérského úřadu i funkci ministra zahraničí.

 

[wp_ad_camp_2]

Ve své stížnosti skupina poukázala na skutečnost, že Netanjahu převzal koncem loňského roku po rezignaci Avigdora Liebermana i funkci ministra obrany a zastává i úřad ministra zdravotnictví.

Kac je členem Netanjahuovy vládnoucí pravicové strany Likud a nedávno dopadl nejlépe z úřadujících ministrů v primárkách Likudu. Povýšení do čela resortu zahraničí znamená podle agentury AP upevnění jeho pozice jako Netanjahuova čelného poslance a potenciálního nástupce.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.