No úplně nejhorší je Coca Cola ZERO. Pravidelní čtenáři tadesco.cz už vědí proč ….. 

Zrejme ste už na webe videli kolovať nejaké videá, zobrazujúce schopnosť koly odstraňovať hrdzu a nátery z kovových predmetov prípadne čistiť toaletné misy.

Hoci vo svojom vnútri všetci vieme, že sýtené nealkoholické nápoje sú naozaj nezdravé, mnohí z nás tú presladenú vec aj tak denno denne pijú.

Nech ste kdekoľvek, Coca-Cola patrí medzi najznámejšie nápoje na celom svete. V niektorých krajinách tretieho sveta sú výrobky Coca-Coly, ako samotná Coca-cola, ale aj Fanta či Sprite dokonca dostupnejšie než čistá voda.

 

[wp_ad_camp_2]

Pravidelní konzumenti týchto nealkoholických nápojov by sa však nemali obávať len ich vysokého obsahu cukru.

Najvyšší nigérijský súd totiž nedávno rozhodol, že niektoré nealkoholické nápoje, predávané pod značkou Coca-Cola, môžu byť pri súbežnej konzumácii s potravinami, nápojmi a výživovými doplnkami bohatými na vitamín C, jedovaté.

Fľaše Fanty a Spritu budú mať možno čoskoro nápisy, varujúce pred zdravotnými rizikami

Podnikateľ Dr. Emmanuel Fijabi Adebo podal žalobu na Národnú agentúru pre kontrolu potravín a liečiv (NAFDAC) a Nigérijskú fľašovaciu spoločnosť (NBC).

Následne sudca Adedayo Oyebanji rozhodol, že vysoké hladiny kyseliny benzoovej, ako aj prídavné látky vo Fante a Sprite, môžu pri zmiešaní s kyselinou askorbovou, teda vitamínom C, predstavovať pre konzumentov zdravotné riziko.

V roku 2007 kúpila spoločnosť pána Emanuela Fijabiho Adeba, zvaná Fijabi Adebo Holdings Limited, nigérijský Sprite a Fantu, aby mohla exportovať na maloobchodný trh Spojeného kráľovstva.

 

[wp_ad_camp_2]

Keď produkty dorazili do Veľkej Británie, zdravotné úrady vykonali testy a dospeli k záveru, že nie sú vhodné na konzumáciu ľuďmi, uviedla CNN.

Lodnú zásielku zabavili a zničili, lebo výrobky obsahovali vysoké hladiny kyseliny benzoovej a žltého potravinárskeho farbiva, predstavujúcich vážne zdravotné riziko. (SÚVISIACE: ďalšie informácie o toxických potravinách a nápojoch môžete nájsť na NaturalNewsIngredients.com.)

Na svoju obranu spoločnosť Coca-Cola povedala, že tieto tvrdenia sú falošné a nevedecké. Právnici Nigérijskej fľašovacej spoločnosti dodali, že výrobky neboli určené na export do iných krajín.

„Všetky naše výrobky sú bezpečné a prísne dodržiavajú všetky nariadenia krajín, v ktorých sa predávajú, pričom spĺňajú prísne normy našej spoločnosti na globálnu bezpečnosť a kvalitu“, povedal pre Independent hovorca Coca-Coly.

Sudca Adedayo Oyebanji ich obranu zamietol, vyhlásiac, že akýkoľvek nealkoholický nápoj „by mal byť vhodný na konzumáciu všetkými ľuďmi, bez ohľadu na farbu ich pleti či vierovyznanie“.

Najvyšší súd v Lagose nariadil spoločnosti NBC umiestniť na fľaše Fanty a Spritu nálepky, informujúce spotrebiteľov o možných zdravotných rizikách.

Pokutu vo výške 6 350 dolárov dostala aj NAFDAC za nedodržanie zdravotných noriem.

 

[wp_ad_camp_2]

NBC a NAFDAC podali proti rozhodnutiu súdu odvolanie

Obe spoločnosti argumentujú, že kolové výrobky v Nigérii limity kyseliny benzoovej neprekračujú.

Citujú limity, stanovené Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) OSN, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť v závislosti na niektorých faktoroch, ako sú podnebie a predpisy krajiny. Podľa nich si vyššie teploty vyžadujú vyššie hladiny konzervačných látok.

Ako uvádza Sade Morgan, riaditeľ NBC pre právne, verejné záležitosti a komunikáciu, normou stanovené hranice kyseliny benzoovej v nealkoholických nápojoch vo Veľkej Británii sú stanovené na maximálnych 150 mg/kg.

Výrobky Fanta a Sprite z Nigérie však zaznamenali úrovne 200 mg/kg, čo je menej, než stanovený nigérijský limit 250 mg/kg.

Hoci úrady a FAO tvrdia, že výrobky sú bezpečné, minister zdravotníctva Isaac Adewole trvá na zahájení vyšetrovania bezpečnosti výrobkov firmy Coca-Cola v Nigérii.

Správa sa šíri Nigériou rýchlosťou blesku, čo má u verejnosti za následok strach. Mnohí Nigérijčania si už viac nie sú veľmi istí, či ešte chcú piť nápoj, ktorý je v niektorých častiach sveta považovaný za jedovatý pre ľudí.

Zatiaľ čo spoločnosti Coca-Cola a NBC dúfajú v úspešné odvolanie pre opätovné vybudovanie svojej reputácie a obnovenie dôvery, skupiny spotrebiteľov vyzývajú k okamžitým bojkotom.

Zdroj: sk, en

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.