Náš korespondent přímo z Paříže napsal zajímavou úvahu

09:55

Včerajší podvečer v Paríži sa z pohodového stal jedinou udalosťou na hrôzu, ktorú sledovalo celé Francúzsko a aj svet do neskorých nočných hodín!

Len priebeh a informácie okolo tejto hroznej udalosti, ktorá sa stala sú veľmi podivné a zarážajúce! Samozrejme, že ani v dnešnej modernej dobe sa nedokážeme vyhnúť, takým veciam, ako je požiar. Len okolnosti okolo nás nútia pozrieť sa na dej a informácie s tým podávané trocha kritickým myslením!?

Prvotná informácia, že horí katedrála obletela svet, ako Breaking news! Po osemnástej hodine. Len prvé nezrovnalosti sa objavili po dvadsiatej hodine, keď oficiálny predstaviteľ hasičov povedal, že požiar začal o 18:50? Už len v tomto bolo protirečenie z jedným zo zamestnancov, ktorý povedal pre média, že prvotný signál požiarneho hlásiča sa ozval pred osemnástou hodinou?! Katedrála Notre Dame, ktorá je inak strážená elektrickými zabezpečovacími prvkami, ako aj stálou službou absolvovala pred par dňami požiarne školenie. Preto zamestnanci, ktorí boli prítomný v objekte pri počutí signalizácie ihneď identifikovali problém. No nikde nebolo zmienené, aký bol ďalší postup?

[wp_ad_camp_2]

 

Hasičské jednotky prišli na miesto a začali vymedzovať koridor okolo miesta požiaru a začali s inštaláciou požiarnej techniky. Vyhlásenie o mobilizácii 400 hasičov bolo podávané v každej správe o požiari v katedrále Notre Dame. No na mieste tých hasičov určite 400 nebolo vidieť. Počet 400 znamená, že ak by sa pochytali za ruky mohli spraviť kruh okolo katedrály! Stále sa však hovorilo o mobilizácii nie nasadení!

Ďalšia podivnosť bolo samotné hasenie! Od devätnástej hodiny až skoro do dvadsiatej prvej nebolo vidno viacej ako jednu prúdnicu smerujúcu na oheň, ktorý bolo lokalizovaný v hornej časti strechy katedrály. Chápem, že počas tejto doby prebiehala evakuácia vnútorných časti, len tie počty a spôsob sú mi podivné, keďže po dvadsiatej prvej hodine a pol bolo vidno prúdnic minimálne štyri! Pre úplnosť treba uviesť, že predná časť (západná strana) nebola vidno a nedalo sa tam dostať pre kordón polície, ktorá strážila príchod všetkých možných funkcionárov vrátane prezidenta Macrona, takže nie je možné posúdiť techniku hasenia v tomto mieste!

[wp_ad_camp_2]

 

Napriek vyhláseniam, že hasiči majú tieto vytipované budovy vo svojom katalógu pre zásahy a sú pripravené techniky na zásah, tento fakt nebolo počas celej noci veľmi vidno! Napriek faktu, že steny katedrály sú výške 90 metrov špecializovaná technika sa objavila až po dvadsiatej prvej hodine! A to jeden kus (ten čo bol vidieť). Neviem posúdiť čím sú vybavené jednotky reálne, no prezentácia v rôznych televíznych reláciách sú fantastické. Tak to, ale asi je vždy to čo je prezentované je na prezentáciu a nie v reálnom živote.

Na otázky o príčinách boli hlavne vyhýbavé odpovede, ako aj na to, ako mohlo prísť k takému rozšíreniu napriek všetkým tým opatreniam, ktoré sú a musia byť všade prítomné?!? Príčiny budú skúmať neskôr a vyšetrovať, ako a čo sa stalo. Myslím, že ak je príčina iná, ako je vhodné uverejniť, že spoločnosť sa nikdy pravdu nedozvie! Kvôli politickej korektnosti radšej všetko pôjde do stratena, ako je zvykom a nakoniec sa zomkneme k obnove a rekonštrukcii.

Tá rekonštrukcia je inak prvé čo bolo deklarované pánom prezidentom, aby sa vytvorila celosvetová zbierka na obnovu, lebo Parížania si to zaslúžia. A kto nezašle úprimnú ľútosť nad touto udalosťou bude zaradený za nepriateľa! Takáto je obludnosť, keď niečo horí a už sa vypočítavá, kto napísal a kto nie?!

 

[wp_ad_camp_2]

 

Komu poslúžia tieto udalosti si môžeme pozrieť v najbližších hodinách, ako sa bude dať vytĺkať všetko možné z tejto udalosti. Napríklad aj obrovská mobilizácia Žltých viest, ktorá bola zhodou okolností naplánovaná na túto sobotu v Paríži!

Pochvala patrí napriek všetkým faktom hasičom z Paríža a okolia, ktorí zachránili aspoň to čo sa dalo a z katedrály Notre Dame sa nestala polo ruina.

Kto, prečo alebo, ako a prečo ostane asi pred verejnosťou záhadou! Ak by príčina bola ako pri atentátnikovi, ktorý chcel zničiť katedrálu v Nemecku, následky, ktoré by tento čin odštartoval by boli nedozerne. Čoho je to začiatok, alebo koniec sa asi čoskoro ukáže?

Po dlhej sérií súčasnosti ničenia kresťanských pamiatok, kostolov a katedrál vo Francúzsku je toto len ďalšia obeť?

Erik Steiner

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.