[wp_ad_camp_1]

 

Čína a Sýria začali diskutovať o po-vojenských infraštruktúrných investíciach. Uskutočnil sa veľtrh v Pekingu za rekonštrukciu Sýrie.

Poslednú nedeľu v Pekingu China-Arab výmenná asociácia a sýrske veľvyslanectvo zorganizovali Syria Day Expo plnú stovkami čínských špecialistov na investovanie v infraštruktúre.

A uskutočnia sa aj nadvňzujúce akcie: Expo rekontštrukcia Sýrie; 59. Damaský medzinárdný trh naplánovaný na ďalší mesiac, kde bude zastúpených približne 30 arabských a iných národov.

Qin Yong, podpredseda asociácie Čínsko-arabskej burzy oznámil, že Peking plánuje investovať 2 miliardy $ na priemysel v Sýrii pre 150 čínskych spoločností.

Samozrejme, že to dáva zmysel. Pred tragickou sýrskou proxy vojnou boli syrskí obchodníci už veľmi aktívni v maloobchodovaní na Hodvábnej ceste medzi Yiwu a Levantom. Číňania nezabúdajú na to, že Sýria kontrolovala prístup na pevninu do Európy aj Afriky v období starej Hodvábnej cesty, keď po púšti cez Palmýru tovar prešiel Stredomorie na ceste do Ríma. Po zániku Palmýry, vznikla vedľajšia cesta protiprúdom Eufratu a potom cez Aleppo a Antioch.

Peking vždy plánuje roky dopredu. A vláda v Damasku je zapojená na najvyššej úrovni. Takže nie je náhoda, že sýrsky veľvyslanec v Číne Imad Moustapha musel prísť s presvedčivým argumentom: Čína, Rusko a Irán budú mať prednosť pred ostatnými vo všetkých investičných projektoch a pri rekonštrukcií infraštruktúry po ukončení vojny.

Všetko ale záleží na tom ako sa vyvinie politicko-vojenská situácia následujúcich dejov v Sýrií.

 

Preložila: anna

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.