Vyjednávači z oboch strán, ako strana Kresťansko-demokratickej únie Nemecka Angely Merkelovej, tak aj strana sociálnych demokratov (SPD) oznámili, že sa dohodli na zákaze glyfosátových herbicídov, ak vznikne koaličná vláda.

[wp_ad_camp_2]

Oznámenie má za cieľ šokovať výrobcov pesticídov a malo by mať vážny vplyv na mega fúziu koncernov Bayer a Monsanto vo výške 66 miliárd dolárov.

Spoločnosť Monsanto veľké percento ziskov získava z predaja Roundupu (herbicíd na báze glyfosátu) spolu s geneticky modifikovanými plodinami, ktorých rast je závislý práve od použitia herbicidu Roundup.

Natural Blaze píše: Zdroje nemeckej strany sociálnych demokratov (SPD) informovali vo štvrtok (11. januára) o udržateľnom impulse, ktorého súčasťou je zníženie používania glyfosátových herbicídov v Nemecku a zároveňň to bolo jedným z kľúčových bodov rokovaní o vytvorení novej nemeckej vlády, avšak úplný zákaz je stále v hre.

[wp_ad_camp_2]

Deutsche Welle potvrdila dohodu o zákaze glyfosátových herbicídov; „Glyfosát: malé, ale významné plus pre SPD. Obe strany súhlasili so zákazom používania kontroverzného pesticídu, o ktorom sa predpokladá, že je v posledných rokoch zodpovedný za zabíjanie mnohých populácií hmyzu v celej Európe. Kým kresťanská socialistická strana (CSU) a ich minister poľnohospodárstva Christian Schmidt boli proti takémuto zákazu, ministerka SPD pre životné prostredie Barbara Hendricks chcela za Nemecko hlasovať za zákaz na nedávnom európskom summite.“

Nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt nedávno priznal, že konal sám a nariadil úradníkom, aby hlasovali za obnovenie kontroverzného herbicídu glyfosátu v Európe – bez konzultácie s kancelárkou Angela Merkelovou. Schmidtov novembrový krok znamenal, že kvalifikovaná väčšina členských štátov EÚ súhlasila s návrhom Európskej komisie na obnovenie schvaľovania glyfosátu na päť rokov.

Avšak, odvtedy to na Shmidta malo obrovský politický dopad. Sám dúfal, že sa mu problém o glyfosáte podarí zamiesť pod koberec. V skutočnosti týmto neúmyselne spôsobil, že glyfosátové herbicídy sú jednou z hlavných tém počas pokusov o vytvorenie novej nemeckej vlády.

Preklad: anna, Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.