V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

Na molu manhattanského přístaviště byly rozmístěny tabule informující turisty, že si zatím nemohou zblízka prohlédnout sochu Svobody a ostrov Ellis v ústí řeky Hudson. Opatření byla důsledkem pozastavení financování výdajů federální vlády.

[wp_ad_camp_2]

Guvernér státu New York Andrew Cuomo prohlásil, že se pokusí co nejrychleji zajistit prostředky, aby vstup na ostrov Ellis a k soše Svobody byl opět otevřen.

Kvůli problémům s financováním federální vlády byla dočasně uzavřena i řada dalších amerických památek a atraktivit.

„Jen částečně je otevřena řada národních parků a my vynakládáme všechny síly na to, abychom zajistili jejich maximální dostupnost a bezpečnost,“ prohlásil ministr vnitra USA Ryan Zinke.

Mimo provoz se dostaly například státem financované služby v Yellowstonském národním parku ve státech Idaho, Wyoming a Montana. Šlo hlavně o hlavně turistická střediska a hygienická zařízení na území národního parku.

Krátce před opatřením bylo oznámeno, že federální vláda zůstala zatím bez finančních prostředků vzhledem k neshodám mezi demokraty a republikány při projednávání rozpočtových otázek v americkém Kongresu.

[wp_ad_camp_2]

V pondělí 22. ledna se po několika dnech vyjednávání demokraté dohodli s republikány na dočasném uvolnění financí pro státní výdaje – prozatím však pouze do 8. února.

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.