Deštrukcia parížskej katedrály  Notre Dame ešte stále šokuje svet. Jedenásť hodín šľahali plamene, čiastočne stredoveká strešná konštrukcia bola z veľkej časti zničená. Hoci vyšetrenie dôvodu vzniku požiaru môže trvať v normálnych prípadoch týždne či mesiace, parížska polícia vylúčila záškodníctvo, alebo teroristický útok, ešte v čase ked katedrála horela. Momentálne bolo dokonca vydané vyhlásenie, že pravdepodobná príčina požiaru bol elektrický skrat.

[wp_ad_camp_2]

Jeden na vyšetrovaní sa podielajuci štátny zamestnanec anonymne povedal, že vyšetrovatelia stále nemajú zelenú, aby mohli pracovať v katedrále a hľadať v sutinách z bezpečnostných dôvodov. Je teda veľmi zarážajúce ako mohlo byť bez dôkladnej obhliadky takéto vyhlásenie vydané.

Na postupe rýchleho vylúčenia celej skupiny dôvodov vzniku požiaru je veľmi zarážajúce aj to, že nielen že sa vo Francúzsku v posledných rokoch počet útokov na kostoly radikálne zvýšil, ale aj to, že aj samotná katedrála Notre Dame už v minulosti len o vlások unikla terorickému útoku. Je to veľmi pikantná, ale hlavne mainstreamovými médiami ututlávaná téma.

[wp_ad_camp_2]

V septembri 2016 zatkla polícia na juhu Paríža tri radikalizované ženy, ktoré chceli vykonať útoky v hlavnom meste Francúzska. Podľa prokurátora boli kontrolované IS v Sýrii. Polícia mala podozrenie, že džihádisti plánovali vyhodiť do vzduchu osobné auto zaparkované v blízkosti katedrály Notre Dame a naplnené plynovými fľašami.

Súdny proces za pokus teroristického útoku na katedrálu Notre Dame sa má začať 23. septembra tohto roku.  Z činu podozrivá skupina džihádistiek sa nachádza momentálne vo väzbe. Kvôli skorším islamistickým aktivitám si v súčastnosti ženy odpykávajú  trest odňatia slobody na osem rokov.

Andrea Lopatková

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.