Geologové v Chile vyšetřují podivnou propadlinu (závrt), která se objevila o víkendu a stále se zvětšuje, což místní úřady uvádí v údiv.

Obrovská díra – hluboká zhruba 200 metrů a široká jako Bílý dům (25 metrů) – se objevila o víkendu u města Tierra Amarilla v oblasti Atacama na pozemcích, které vlastní a provozuje kanadská těžební společnost Lundin.

„Ke dnu to je značná vzdálenost, přibližně 200 metrů (656 stop),“ uvedl v prohlášení David Montenegro, ředitel společnosti Sernageomin. „Nezjistili jsme tam dole žádný materiál, ale zaznamenali jsme přítomnost velkého množství vody.“

 

Chilský Národní úřad pro geologii a hornictví (Sernageomin) vyslal odborníky, aby pomohli všem příslušným orgánům s vyšetřováním v oblasti – zhruba 413 kilometrů severně od hlavního města Santiaga – a zjistili, zda masivní propadlina souvisí s těžebními aktivitami kanadské společnosti v regionu.

Celá těžební lokalita byla kvůli vyšetřování uzavřena, protože místní úřady zatím nedokázaly nabídnout vysvětlení 200 metrů hluboké díry.

Společnost Lundin Mining ve svém prohlášení uvedla, že nikdo z přítomných pracovníků nebyl zraněn ani nijak ovlivněn masivním propadem.

„Po zjištění závalu byla oblast okamžitě izolována a byly informovány příslušné regulační orgány. Nedošlo k žádnému ovlivnění zaměstnanců, zařízení ani infrastruktury.“

„Nejbližší dům je vzdálen více než 600 m, zatímco jakákoli obydlená oblast nebo veřejná služba jsou od postižené zóny vzdáleny téměř kilometr,“ dodalo oficiální prohlášení společnosti.

Kanadské těžební společnosti, které v posledních letech působí v celé Latinské Americe, jsou však obviňovány z nejrůznějších případů porušování životního prostředí a lidských práv.

Starosta Tierra Amarilla Cristóbal Zúñiga řekl místní rozhlasové stanici, že komunita žijící v blízkosti dolu „měla vždy strach, že by se něco takového mohlo stát“.

„Dnes se to stalo v prostoru, který je zemědělským pozemkem, ale nyní se nejvíce obáváme toho, že by se to mohlo stát v obydleném místě, na ulici, ve škole,“ řekl Zuñiga.

„Ochrana života našich obyvatel je v tuto chvíli naší největší starostí.“

Bohužel pro tuto komunitu se záhadný závrt v její blízkosti stále zvětšuje.

(Video také zde: ODKAZ)

Zdroj: naturalblaze.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.