Po dlhej diskusii, mnohých kritikách a niekoľkých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch Rakúsko zavádza všeobecnú povinnosť očkovania proti Corone, čo je doteraz najrozsiahlejšie nariadenie v EÚ. Okrem sankcií pre odmietajúcich očkovanie budú existovať aj finančné odmeny pre očkovaných ľudí.

Rakúsko sa stalo prvou krajinou v Európskej únii, ktorá zaviedla všeobecnú povinnosť očkovania proti Corone. Návrh zákona bol vo štvrtok večer po niekoľkohodinovej rozprave prijatý veľkou väčšinou poslancov viedenského parlamentu. Ide o doteraz najrozsiahlejšie nariadenie v EÚ. Taliansko a Grécko majú povinné očkovanie len pre starších ľudí. Okrem toho má očkovacia lotéria dotovaná sumou až 1,4 miliardy euro zvýšiť ochotu dať sa v Rakúsku zaočkovať.

Povinné očkovanie sa má vzťahovať na všetkých občanov, ktorí dovŕšili 18 rokov. Výnimky sú určené pre tehotné ženy a pre všetkých, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov. Tí, ktorí sa uzdravili, sú tiež oslobodení od povinného očkovania do 180 dní od nakazenia Covidom-19.

Za porušenie tejto povinnosti hrozia pokuty v závislosti od príjmu až do výšky 3600 euro. Očakáva sa, že komora parlamentu schváli zákon 3. februára, čo sa však považuje za formalitu.

Kritika a obrana

Rakúsky minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein (Zelení) obhajoval v parlamentnej rozprave požiadavku očkovania proti Corone ako akt solidarity a súdržnosti. “Čím viac ľudí sa nechá zaočkovať proti Corone, tým menej ľudí zomrie na následky pandémie Corony,” povedal minister vo štvrtok.

FPÖ je jedinou parlamentnou stranou, ktorá je proti povinnému očkovaniu. „Zavedenie tejto povinnosti je obrovským útokom na slobodu ľudí v Rakúsku, útokom na ľudskú dôstojnosť obyvateľstva,“ povedal líder FPÖ Herbert Kickl.

Nový zákon vyvoláva masívnu kritiku verejnosti. Počas fázy preskúmania bolo do parlamentu doručených viac ako 100 000 väčšinou kritických pripomienok. V Rakúsku pravidelne demonštrujú desaťtisíce ľudí proti opatreniam Corony.

Postupná implementácia

Zákon sa má uplatniť v niekoľkých etapách. Náhodné kontroly úradov sú naplánované až na polovicu marca. Napríklad polícia má počas svojich operácií kontrolovať stav očkovania. Policajné odbory sa k tejto dodatočnej úlohe vyjadrili kriticky.

Pôvodne plánovaná úplná kontrola porovnaním populačného registra s registrom očkovaných sa teraz predpokladá len ako možnosť. Toto opatrenie má závisieť od toho, či sa výrazne zvýši miera očkovania.

Podľa vlády očkovacia lotéria ponúka 500 eur za čiastočné očkovanie, ktoré možno uplatniť ako poukážky v reštauráciách alebo obchodoch. Zúčastniť sa môžu nielen tí, ktorí už boli zaočkovaní, ale aj tí, ktorí sa ešte len budú očkovať. Šancu vyhrať by mal mať približne každý desiaty očkovaný.

Pre dediny a mestečká s 80-percentnou zaočkovanosťou sa rozdelí 75 miliónov eur, pre 85-percentnú zaočkovanosť 150 miliónov eur a pre 90-percentnú zaočkovanosť 300 miliónov eur.

Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein (Zelení) označil za cieľ 85 až 90 percentnú zaočkovanosť „populácie“ od piatich rokov. V súčasnosti je táto miera približne 75 %. Miera zaočkovanosti celkovej populácie je 72 %.

Preložila zuzka | Zdroj: epochtimes.de

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.