Protestní akce Freedom Convoy 2022 přichází poté, co Ottawa zavedla politiku, podle níž musí řidiči kamionů na hranicích předložit doklad o očkování proti COVIDu, jinak budou odmítnuti.

V e-mailu, který získal server True North, organizátoři konvoje uvádějí, že řidiči kamionů zahájí 23. ledna „pomalou jízdu“ z několika hraničních přechodů a zamíří k Ottawě. Doufají, že zpomalením hlavních dopravních tras získají pro svou věc pozornost.

Organizátoři chtějí, aby vláda věděla, že povinné očkování „nebude tolerováno“. Tvrdí, že podobná nařízení ve zdravotnictví a v letecké dopravě hluboce narušila jejich činnost, a obávají se dalších následků.

Nařízení Trudeauovy vlády vstoupilo v platnost 15. ledna. Odstranilo dosavadní výjimky pro kanadské řidiče kamionů z testování na COVID a karantény, a nyní vyžaduje doklad o úplném očkování.

Bidenova vláda zavádí podobný příkaz, který se týká kanadských řidičů kamionů, 22. ledna. Tyto příkazy vyvolaly obavy na obou stranách hranice vzhledem k tomu, že Kanada i USA čelí krizi v oblasti dodavatelského řetězce, pracovních sil a inflace.

Současná míra proočkovanosti kanadských řidičů kamionů se pohybuje mezi 80 až 90 procenty. Agentura Bloomberg přitom odhaduje, že v USA je očkováno pouze 50 až 60 % řidičů kamionů. Propouštění již začalo, což by mohlo vést k velkému narušení dodavatelského řetězce.

Podle organizátorů konvoje nastal čas ukázat federálním a provinčním vládám, že již není dovoleno „nadále pomalu tlačit Kanaďany k tomu, aby se vzdali svých Bohem daných – a ústavou chráněných – práv a svobod“.

Na pomoc s financováním konvoje byla založena stránka GoFundMe. Dosud bylo vybráno přes 3 mil. dolarů (údaj k 24.1.2022).

Deník True North oslovil organizátory konvoje s dotazem, kdy předpokládají příjezd do Ottawy, ale zatím nepřišla odpověď.

Originální článek publikován 20.1.2022.

Přeložila tereza | Zdroj: True North 

Na stejném webu vyšel včera 23.1. článek o tom, jak desetitisíce Kanaďanů protestují proti Covid omezením na shromážděních za svobodu po celé zemi. Více si můžete přečíst ZDE.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.