…..zajímavý článek našeho dopisovatele Erika Steinera přímo z Paříže….

19:54

Stredajšie oslavy výročia 1. Mája sa vo Francúzsku nesú vo veľkej mobilizácií! V uliciach miest, ako aj samozrejme v Paríži sú od rána rôzne manifestácie. Manifestácie organizujú odborové syndikáty, ako CGT, no v uliciach sú aj Žlté vesty. Manifestácie sa však nevymykajú svojím priebehom štandardu posedných týždňov a je prítomné aj zvýšené napätie a strety medzi políciou a manifestantmi. I keď začiatok dnešných pochodov a stretnutí bol veľmi pokľudní, v poobedňajších hodinách však prišlo k niekoľkým násilným potýčkam s políciou.

[wp_ad_camp_2]

 

Na konci pochodov bolo na uliciach zástupcov Žltých viest len veľmi málo. Zastúpenie čierno odetých a zahalených radikálov bola väčšina. Tieto čierno odeté a zahalené skupiny výrazne podporovali strety s políciou. Podľa odhadov bolo v uliciach po celom Francúzsku 151000 ľudí. V Paríži bolo v uliciach 16000 ľudí, toľko odhad ministerstva vnútra. Nezávislé odhady však hovoria o 40000 ľuďoch v uliciach Paríža! Polícia vykonala v uliciach viac ako 12000 kontrol. Viac ako 100 ľudí bolo zadržaných a uväznených. Toľko hovoria štatistiky.

Situácia vo Francúzsku zostáva stále napätá a hnev nevyprcháva, ale bohužiaľ, každý týždeň frustrácia narastá! Nepomohla ani viac ako dvojhodinová rozprava (monológ) prezidenta o výsledkoch národných debát. Výsledky nikto nevidel, ani neprezentoval! Jediný výstup dal bez žiadneho podkladu prezident Macron. V jeho prípade to skôr vyzeralo a vyznelo na deklaráciu jeho predstáv a úvah, ako výsledkov národnej debaty.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Paríž posledných dní nemá už veľa z tej atmosféry toho čo mal v minulosti! Mesto plné turistov pohodovo sa prechádzajúcich po jeho uliciach. Ulice sú síce plné turistov, ale napätie a obozretnosť je vidieť neustále. Každý hlasnejší zvuk buchnutia je hneď registrovaný a ľudia stŕpnu, čo ten zvuk vyvolalo a aké budú následky. Tá pohodovosť a kľud je už len minulosť! Centrum Paríža teraz vyzerá, ako mesto v obliehaní. Na každej väčšej križovatke sú zábrany a stoja tam policajné autá okolo ktorých sa pohybujú vyzbrojený policajti v plnej výstroji so samopalmi a vestami. Prezidentský palác je ako vo výnimočnom stave! Ulice lemujúce múry prezidentské paláca sú pre peších a autá uzatvorené. Ulice tu lemujú dvojité línie zábran, spolu s blokmi proti vjazdu to skôr pripomína ulice blízkeho východu, ako „demokratickú“ a „slobodnú“ krajinu Francúzsko! Rovnako je na tom v súčasnosti katedrála Notre Dame. Do žiadnej paralelnej ulice sa nedostane nikto okrem polície a stavebnej spoločnosti, ktorá vykonáva práce na katedrále. Po uliciach sa premávajú dňom i nocou policajné autá hore dolu so zapnutými majákmi čo len tento pocit podivnej atmosféry umocňuje a vôbec nezlepšuje. Pri osobnom stretnutí s turistami sa mnohí vyjadrujú, že napätie je cítiť v uliciach stále. Atmosféra strachu a napätia, akoby určovala dnešné dni v Paríži.

[wp_ad_camp_2]

 

Po dlhom príhovore (monológu) prezidenta Macrona a žiadnej opodstatnenej akcii nastáva pocit u mnohých vo Francúzsku, že sa zneužíva protest v uliciach na predstavovanie ešte viac nepopulárnych opatrení a krokov, ktoré by inak nemal prezident odvahu predstaviť. Je to len zahalený krok za krokom, ako známa salámová metóda postupného presadzovania nepopulárnych opatrení. Počas tohto výnimočného stavu celonárodného hnevu sa zdá, že štátna propaganda funguje naplno a niektoré veci sa začnú predstavovať ako výsledok protestov. Čo je proti samej podstate protestov, ale vláde a elitám tečie do topánok, tak sa môže stať aj nemysliteľné! To čo sa nedá zastaviť a zničiť, to treba obrátiť a využiť! Na demokraciu sa už nikto ani nehraje a netvári. Uťahovanie skrutiek slobody a demokracie musí pokračovať, aj keď to bude stáť nevinné obete. Názor ľudí je nepodstatný, ako aj ich životy! Podstatné sú zadania, ktoré marioneta v prezidentskom paláci dostala a dostáva! Presadiť ich musí, lebo ak nie, bude nahradený a on o tom vie, tak robí čo vie. Bohužiaľ toho veľa nevie, čo je vidieť na každom jeho kroku. No niet kádrov, tak sa musí pracovať s tým čo je.

[wp_ad_camp_2]

 

Niekedy je z toho všetkého pocit, že to tak chcú, nech majú elity viacej argumentov to rýchlo zmeniť na brutálnu diktatúru a hodiť to na ľudí, lebo to roba pre nich?! Ak sa vám to zdá bizarné, toto sú kroky, ktoré môže vidieť každý, kto sa len trocha venuje dianiu vo svete a pozerá naň v širších súvislostiach. Totalita je tu, len čaká na svoju legitimizáciu. Preto aj voľbami do Európskeho parlamentu môže každý z nás túto obludnosť zastaviť a zvrátiť! Nebáť sa vyjadriť svoj názor je v týchto dňoch viac, ako len nutné! Nenechajme sa zastaviť malou skupinou, ktorá si myslí, že môže všetko! Budú môcť len to čo im dovolíme a bohužiaľ sme toho dovolili v poslednej dobe až veľa a je to pre našu škodu.

Vyjadrite svoj názor a svoju nespokojnosť nahlas, veci sú v pohybe, tak im môže pomôcť každý z nás!

 

Erik Steiner

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.