;

Nacházejí se všude kolem nás, volně přístupné každému. Asi proto člověku mnohdy ani nedochází, jak vzácné a pro život naší planety důležité lesy jsou a jak málo toho o nich ve skutečnosti víme. Abychom tenhle deficit alespoň trochu vyrovnali, přinášíme vám pár zajímavostí týkajících se právě lesa.

  1. Zhruba třetinu všech lesů zabírá tajga. Tímto označením se ale nemyslí pouze ohromný pás lesů na Sibiři, ale typ severského jehličnatého lesa vyskytujícího se také ve Skandinávii, na Aljašce či v Kanadě.
  2. Lesy pokrývají asi 30 procent plochy zeměkoule.
  3. Dvě třetiny všech známých živočišných a rostlinných druhů žijí v tropických lesích především v Amazonii, Kongu a Indii.
  4. V České republice lesů přibývá. Například oproti třicátým letům minulého století máme aktuálně o zhruba 300 tisíc hektarů lesní plochy více. Podobně je tomu i v dalších evropských zemích, bohužel to ale nemůže vyvážit kácení deštných pralesů, takže v celosvětovém měřítku lesů naopak ubývá.
  5. Více než čtvrtina účinných látek obsažených v lécích pochází z deštného pralesa.
  6. Za nejstarší živý organismus na Zemi je vědci považována kolonie topolu osikového zvaná Pando, nacházející se v Utahu na ploše 43 hektarů. Jednotlivé rostliny mají společný kořenový základ a jsou geneticky totožné, což znamená, že se jedná o jeden organismus. Jeho stáří je odhadováno na 80 tisíc let.
  7. Bambusový háj rozkvete jednou za sto dvacet let, a pokud se tak stane, všechny rostliny poté, co odkvetou, umírají.
  8. V americkém Seattlu plánují vybudovat městský park plný ovocných stromů a bylinkových keřů a záhonků, z nichž si každý obyvatel bude moci trhat, co bude chtít.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.