Nacházejí se všude kolem nás, volně přístupné každému. Asi proto člověku mnohdy ani nedochází, jak vzácné a pro život naší planety důležité lesy jsou a jak málo toho o nich ve skutečnosti víme. Abychom tenhle deficit alespoň trochu vyrovnali, přinášíme vám pár zajímavostí týkajících se právě lesa.

[wp_ad_camp_2]

  1. Zhruba třetinu všech lesů zabírá tajga. Tímto označením se ale nemyslí pouze ohromný pás lesů na Sibiři, ale typ severského jehličnatého lesa vyskytujícího se také ve Skandinávii, na Aljašce či v Kanadě.
  2. Lesy pokrývají asi 30 procent plochy zeměkoule.
  3. Dvě třetiny všech známých živočišných a rostlinných druhů žijí v tropických lesích především v Amazonii, Kongu a Indii.
  4. V České republice lesů přibývá. Například oproti třicátým letům minulého století máme aktuálně o zhruba 300 tisíc hektarů lesní plochy více. Podobně je tomu i v dalších evropských zemích, bohužel to ale nemůže vyvážit kácení deštných pralesů, takže v celosvětovém měřítku lesů naopak ubývá.
  5. Více než čtvrtina účinných látek obsažených v lécích pochází z deštného pralesa.
  6. Za nejstarší živý organismus na Zemi je vědci považována kolonie topolu osikového zvaná Pando, nacházející se v Utahu na ploše 43 hektarů. Jednotlivé rostliny mají společný kořenový základ a jsou geneticky totožné, což znamená, že se jedná o jeden organismus. Jeho stáří je odhadováno na 80 tisíc let.
  7. Bambusový háj rozkvete jednou za sto dvacet let, a pokud se tak stane, všechny rostliny poté, co odkvetou, umírají.
  8. V americkém Seattlu plánují vybudovat městský park plný ovocných stromů a bylinkových keřů a záhonků, z nichž si každý obyvatel bude moci trhat, co bude chtít.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.