Čtenáři se mě ptají, jak po íránské odpovědi na zavraždění Sulejmáního a Trumpově reakci na ni hodnotím současnou situaci. Nuže, mám za to, že hodně z nastalé krize mezi Washingtonem a Teheránem vypořádala strana třetí. Iránský raketový útok na americké vojenské základny v Iráku se obešel bez amerických lidských obětí. Takže íránsky slib odplaty vykonán sice byl, ale tak, že Trump měl dobré důvody interpretovat situaci po něm jako uklidnění. Nyní Trump na Írán uvrhne své „zničující sankce,“ což mu poslouží jako fíkový list pro stažení většiny svých ozbrojených sil ze Středního východu. To je věc, o kterou usiluje Írán především, a bylo to nakonec i jedním z cílů Trumpa předtím, než ho aféra Russiagate přinutila na Středním východě setrvat. Tím se stalo, že jak Írán, tak Trump mohou dnes říct, že oba dosáhli toho, co chtěli.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ačkoli íránské rakety nikoho nezabily, dopadly na své cíle s udivující přesností. Nu a jelikož území Izraele je poměrně malé, je docela možné, že přesnost íránských raket přiměje Izrael k tomu, aby byl ve svém provokování války obezřetnějším. A jestliže se uklidní též Izrael, je docela možné, že máme po krizi.

Nešťastní však budou neokonzervativci. Chaos v Íránu je pro ně totiž jedním z prostředků, jak rozšířit nestabilitu z íránského území na území Ruské federace. A nešťastný bude i americký vojensko bezpečnostní komplex, jelikož americké stažení ze Středního východu hrozí umenšit jeho zisky. A americké ropné společnosti budou zas oplakávat ztrátu irácké ropy.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Trump je ovšem nyní v lepším postavení než byl, aby těmto mocným zájmům vzdoroval. Hrůza z války probudila totiž v Američanech cosi jako prvek střízlivosti. Republikánští senátoři radili Trumpovi, aby napětí deeskaloval, a též Čína a Turecko ho pobízely k témuž. A Bar-Durhamovo vyšetřování role vojensko bezpečnostního komplexu a Obamova režimu ve vyvolání podvodné aféry Russiagate vytvořily situaci, v níž se CIA, FBI i bývalé Abamovo ministerstvo spravedlnosti musí cítit zranitelnějšími, než byly dříve. A právě proto může teď Trump obrátit situaci ve prospěch svého původního cíle, jímž bylo americké stažení ze Středního východu a normalizace vztahů s Ruskem.

Vybral a přeložil Lubomír Man

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.