Mnoho spolupachatelů teroristických útoků spáchaných v Rusku se skrývá v evropských zemích a Rusko stále naléhá na jejich vydání, řekl médiím ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

„Je to tvrdá skutečnost, že se mnoho kompliců teroristických útoků a zabíjení během krvavých událostí na Kavkaze stále skrývá. Mnoho z nich je v evropských zemích. Získávají povolení k pobytu nebo občanství a mohou volně chodit po ulicích za běžného dne mezi obyčejnými lidmi, “uvedl Peskov.

 

[wp_ad_camp_2]

„Mnoho z nich je vyšetřováno s cílem požadovat jejich vydání do Ruska. Tyto seznamy se zpravidla nezveřejňují, “dodal.

O zabití gruzínského občana v Berlíně loni v srpnu Peskov informoval, že Ruská federace opakovaně požadovala jeho vydání.

„Byly takové žádosti a prezident (Vladimír Putin) byl o tom informován,“ řekl mluvčí Kremlu a dodal: „Ten muž nebyl jen podezřelý.“

„Byl získán přesvědčivý důkaz o jeho účasti na krvavých teroristických útocích a masových vraždách,“ uvedl.

Vina tohoto gruzínského občana za spáchání trestných činů byla prokázána již dávno. Peskov označil kroky Ruska za účelem vydání těchto zločinců jako „naprosto normální praxi.“

 

[wp_ad_camp_2]

„Absolutně systémová práce [pro vydání zločinců do Ruské federace] probíhá v souladu se zákonem,“ poznamenal Peskov.

Ruský prezident Vladimir Putin 10. prosince odhalil, že gruzínský občan zabitý v Berlíně loni v srpnu byl jedním z organizátorů explozí v moskevském metru a aktivním účastníkem nepřátelských akcí na Kavkaze na straně teroristů. Jeho jméno bylo na seznamu nejhledanějších zločinců. Prezident Vladimir Putin řekl, že při jednom z masakrů, kterých se muž zúčastnil, bylo zabito 98 lidí.

Překlad: SN

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.