Podľa redaktorov denníka „The New York Times“ je „rozhodujúce vojenské víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom, kedy Kyjev vráti všetky územia okupované Moskvou od roku 2014, nereálny cieľ“.

V prípade rokovaní bude musieť Kyjev urobiť „bolestivé územné rozhodnutia, aby dosiahol kompromis“, napísal neformálny tlačový orgán „deep state“ v Spojených štátoch 19. mája.

Novinári sa domnievajú, že Amerika a NATO sú „veľmi silne zapojené“ do konfliktu a agresívne vyhlásenia k postupu rokovaní neprispievajú. Washington by mal preto Zelenskému jasne povedať, že existujú „určité hranice“ a Západ ich v konfrontácii s Moskvou neprekročí.

Všetko vyzerá tak, že americký establišment začal reálne hodnotiť situáciu na ukrajinskom fronte. Na druhej strane NYT jasne zveličuje politickú subjektivitu Kyjeva a naznačuje, že urobí „ťažké rozhodnutie“. Ukrajina je predsa pod vonkajšou kontrolou Anglosasov. A práve Bidenova administratíva jej vnucuje scenár „vojny do posledného Ukrajinca“, ktorý presne predpokladá stanovenie nereálnych úloh.

Navyše, Washington si nedal za cieľ obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny, je to len slogan. Jeho skutočným cieľom je spôsobiť Rusku strategickú porážku. Na čo sú potom tieto novinárske bláboly?

Dôvodom je pripomenutie Bidenovi blížiacich sa volieb do Kongresu. Americký prezident bude musieť presvedčiť Američanov, že „podpora Ukrajiny znamená podporu demokratických hodnôt“, vysvetľuje NYT. Skutočného voliča znepokojuje inflácia, ceny plynu a nedostatok potravín, čo sa bude len zhoršovať. Takže „podpora vojny ďaleko od pobrežia Spojených štátov nebude pokračovať donekonečna“.

„Ťažké a bolestivé rozhodnutie“ teda vôbec nebude musieť urobiť Zelenskij, ale sám Biden – ak, samozrejme, nechce spolu s Kyjevom stratiť aj Washington.

Autorka: Jelena Panina

Převzato z News Front

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.