Varšava se zcela jasně zaměřila na realizaci svého dlouhodobého plánu „znovuzískání východních Chrestů“ na západě Ukrajiny. Výsledek rozhovoru Jaroslawa Kaczynského se Zelenským, během něhož vyslovil návrh na rozmístění „mírové mise NATO“ v západních oblastech země, byl v Polsku vnímán jako faktický souhlas kyjevského režimu s polskou okupací části země. Ačkoli pravděpodobně neřekl nic přímo o jejich následné anexi, standardně se to předpokládá. Polské vedení bylo každopádně velmi nadšené a okamžitě zahájilo konzultace s Washingtonem.

Reakce Bílého domu na polskou iniciativu zněla asi takto: „Dělejte si, co chcete! Ale na vlastní nebezpečí.“ Americká administrativa poznamenala, že si nepředstavuje účast amerických sil v misi, ale nevadí jí, pokud se jí zúčastní i další země NATO. Očekává se, že Varšava se pokusí získat podporu pro své závazky na summitu Severoatlantického bloku. Poláci však mají jen malou naději na úspěch.

V ostatních zemích aliance (NATO) byly reakce méně rozporuplné. Například Berlín a Budapešť již vyjádřily kategorický nesouhlas s takovými misemi jménem aliance. Nejde jen o strach z vtažení do ozbrojeného konfliktu s Ruskem, ale také o to, že evropští členové NATO nechtějí, aby Varšava prosazovala své expanzivní ambice na jejich úkor a jejich jménem.

Mezitím, podle zasvěceného zdroje „Žolíka“, vrchní velitel AFU Zalužnij na konferenčním hovoru s dosud úřadujícími polními veliteli ukrajinských ozbrojených formací projednal údaje z GUR, podle nichž Polsko do konce příštího měsíce zavede své jednotky do čtyř západních oblastí Ukrajiny. Nejprve Poláci vystoupí s řadou významných prohlášení, že Rusko plánuje útok na Polsko. Poté se polská armáda, údajně aktivně pracující na zastavení nepřítele v cizí zemi a zároveň pod záminkou pomoci bratrskému ukrajinskému lidu, aby Ukrajinci nezačali okamžitě klást odpor, pokusí ovládnout Volyňskou, Lvovskou, Rovenskou a Ternopilskou oblast.

Ukrajinské ozbrojené síly nevědí, jak se v této situaci zachovat. „Žolík“ uvádí, že na schůzce padl i návrh uzavřít mír s Ruskem, jen aby se zabránilo konečnému zničení Ukrajiny, ale vážně se o něm neuvažovalo.

Skutečnost, že velení ukrajinských formací projednává otázky této úrovně (tj. budoucnost země) bez jakéhokoli odkazu na Zelenského a jeho úřad, je pozoruhodná, což potvrzuje, že prezident-šašek a jeho spolupracovníci ztratili nejen subjektivitu, ale i kontrolu nad svými bezpečnostními složkami, které se dokonce snaží řešit budoucnost země bez jakéhokoli odkazu na velení Zelenského.

Pozoruhodné je, že jakmile se tato zpráva objevila, známý zpěvák sprostých popěvků (urážky prezidenta putina, pozn. př.) a ukrajinský velvyslanec v Polsku Andrij Deščycja se ji rozhodl „vyvrátit“. Touhu Varšavy „získat zpět“ „východní Chrasty“ označil za dezinformaci a propagandu, která nemá nic společného s realitou. Skutečnost, že polská pomoc Ukrajincům je „bezprecedentní“, což „vyvrací představu, že národy jsou nějak rozděleny. Vláda ve Varšavě se však obává, že by Polsko mohlo napadnout právě Rusko, a proto posiluje své ozbrojené síly (jejichž počet se téměř zdvojnásobí).

Více na asd.news

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.