Je tady další seznam stránek, které budou muset poskytovatelé připojení k internetu blokovat. Novela zákona o léčivech tuto povinnost zavádí od 1. ledna 2022 pro weby, které na svůj seznam stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků zařadí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na Twitteru na změnu upozornil Jaromír Novák.

Podle novely ústav zveřejní seznam, na kterém budou adresy stránek a data jejich zápisu či případného výmazu. Poskytovatelé pak budou muset takové weby blokovat. V § 101c se konkrétně píše:

Poskytovatel připojení k internetu na území České republiky je povinen zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným v seznamu stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků, a to do 15 dnů ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků.

Jde o obdobný postup, jaký od roku 2017 zavedlo ministerstvo financí u webů s nelegálním hazardem. Na jeho seznamu jsou v tuto chvíli stovky adres, většinou přitom jde o varianty jedné domény – provozovatelé totiž evidentně zkoušejí omezení obejít tak, že do domén přidávají číslice.

Zástupci IT komunity už tehdy upozorňovali na to, že jde o nebezpečný precedens, který může vést k tomu, že budou blokování webů z různých důvodů požadovat i další úřady.

Zdroj: lupa.cz

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.