Není to ani Nicolás Maduro, ale ani Juan Guaidó. Muž, který má řešení na všechny vážné situace ve Venezuele se jmenuje Vladimir Padrino López, ministr obrany, náčelník generálního štábu a věrný chavezovec.

Armádní skupina následovala přesně plán vypracovaný velitelem Hugo Rafaelem Chávezem Friasem, 4. února 1992, s cílem svrhnout tehdejšího prezidenta Venezuely, Carlose Andrése Péreze. Role Vladimira Padrino Lopeze, který velel praporu Bolivar z Caracasu, byla čekat v týlu rozkazy, aby potom dokončil s tanky útok na prezidentský Palác Miraflores v Caracasu.

 

[wp_ad_camp_2]

Padrino López byl jedním z těch mála vojáků, kterému Chávez plně věřil v tom, že mu bude krýt záda. Seznámili se tehdy před několika lety v kasárnách a sdíleli nejen společný obdiv k Simonu Bolivarovi, ale sjednocoval je také nesouhlas se situací v zemi, která procházela těžkou hospodářskou krizí. Ale něco se stalo, že osudné noci, vedoucí jednotky, nějaký „velitel Quintero“ , který měl dát signál k útoku Padrinovi, se nikdy neobjevil. Vojenský převrat tehdy ztroskotal a jeho vůdce Chávez a další vojáci šli do vězení na dva roky. Padrino byl zachráněn od uvěznění a pokračoval ve své vojenské kariéře a stal se jedním z 2 000 generálů povýšených během Revoluce.

5. července 2012, osm měsíců před Chávezovou smrtí (březen 2013), byl jmenován druhým velitelem armády a náčelníkem štábu. Ve svém projevu Padrino uklidnil odcházejícího prezidenta, když tehdy řekl: „Jsou zde přítomni v monumentální Avenue Los Proceres 10.890 vlastenců, bolívarovců, socialistů, antiimperialistů, revolucionářů, vyškolených a vybavených převzít posvátnou povinnost bránit národ, jehož odkaz bude pokračovat“.

Vysocí velitelé venezuelské, bolívarské armády jsou pro Cháveze. Vladimir Padrino López to dal jasně najevo: „Neakceptujeme prezidenta vnuceného stíný temných zájmů ani prezidenta samozvaného a mimo zákon, a uznáváme jen ústavního prezidenta, Nicolase Madura,“ řekl, obklopený celým svým vojenským velením. Poznamenal, že „pravicové sectory otevřeně podporované imperiálními agenty již dlouho plánují lidové povstání proti legitimně ustavené vládě Venezuely“. Krátce předtím, ve zprávách vysílaných státní televizí, ratifikovalo osm generálů, kteří velí ve strategických oblastech země, svou „věrnost a absolutní podřízenost“ Madurovi.

 

[wp_ad_camp_2]

„Největší překážkou pro Guaidóa, aby se v praxi ujal, je vojenské velení Venezuely,“ řekl analytik Diego Moya-Ocampos pro AFP. Má pravdu. Klíč ke změně situace ve Venezuele je v rukou Vladimíra Padrina Lópeze. Ale jeho loajalita je nezpochybnitelná. Proč Nicolas Maduro, vědom své nedostatečné politické a administrativní dovednosti, a obavami o jeho křehký vztah s Diosdadem Cabellem, chavezovcem č.2, také se silnou vojenskou podporou, ukázal na něj. V roce 2014 byl jmenován ministrem Lidové obranné armády.

Ti, kdo znají Padrina, říkají, že má silný vliv na Madura a on je ve skutečnosti ten, kdo rozhoduje. V seznamu úředníků, kteří se dopouštějí porušování lidských práv nebo obchodování s drogami, ho ministerstvo zahraničí USA neuvádí. Ve skutečnosti, při potlačování násilných pochodů v r.2017, potrestal ty, kteří zneužívali sílu: „Nechci vidět ani jednoho člena Národní bolivarianské gardy páchat zvěrstva na ulici. Každý, kdo se odchýlí od této státní linie, od úcty k lidským právům a který se nebude chovat jako profesionál, musí převzít odpovědnost,“ řekl.

Zdroje blízké současnému venezuelskému ministru obrany ujištovali redakci El Espectador, že jeho řeč je jasná, přímá a bez agresivity, obvyklé v jazyku chavistických mluvčích, což mu umožnilo zachovat pouto loajality, ale především velký respekt v ozbrojených silách.

Stejné zdroje uvedli: „Vždycky jsem slyšel během jeho kárání Národní gardy nebo Policie, že museli respektovat práva demonstrantů, museli respektovat i tak postupovat při zatýkání lidí, kteří porušili zákon. Vždy jsem si toho byl dobře vědom. V té době byl Miguel Rodríguez Torres ministrem vnitra a aktivní voják a v operacích byli vždy dva. Byla to skutečná obava obou dvou.“ Dnes je Rodríguez Torres zadržen kvůli údajnému „zapojení do akcí proti veřejnému míru a klidu.“

 

[wp_ad_camp_2]

Ti, kteří vstoupili do úřadu Vladimíra Padrina, říkají, že je jako voják dost odlišným. Bez strachu ze ztráty svého velení dovolil, aby nad Madurem jako prezidentem, který má být vrchním velitelem ozbrojených sil, je již zesnulý Hugo Chávez, kterého všichni uctívají jako nejvyššího velitele. On se objevuje vždy až na třetím místě. „To je ukázka jeho charakteru, je to tichý, diskrétní muž, i když dnes je protagonistou ve stínu,“ říká venezuelský tisk.

Vladimir Padrino López je dnes v prognózách všech analytiků a uprostřed všech scénářů toho, co se může ve Venezuele stát: s Guaidóem, Madurem nebo s někým jiným?

pro tadesco přeložil Pedro

zdroj:

https://www.elespectador.com/noticias/el-mundo/el-verdadero-rostro-del-poder-en-venezuela-articulo-836231

https://grayzoneproject.com/2019/01/29/the-making-of-juan-guaido-how-the-us-regime-change-laboratory-created-venezuelas-coup-leader/?fbclid=IwAR3P194oCHQm776TYKOZPlegKd_T1H6B7YBqbKBMNxhgABy8W5hChhUMEhQ

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.