Ruská špeciálna operácia na Ukrajine bola od začiatku na Západe porovnávaná s inými vojnami. Čo samé o sebe svedčí, že Atlantisti vôbec nechápu, o čo na Ukrajine ozaj ide.

Každému najprv napadne Afganistan. S ním majú skúsenosti Sovieti i Američania.

S Afganistanom „to“ má ale len málo čo spoločné. Ukrajina a Rusko sú iba formálne odlišné štáty. V skutočnosti sú to dve časti toho istého dejinného Ruska. To znamená, že Rusko nepôsobí ako vonkajší agresor. Ale ako jedna zo strán vnútorného konfliktu na Ukrajine.

Na Ukrajine bojujú Rusi na vlastnej zemi medzi sebou

Anglosasi by radi videli Ukrajinu ako Vietnam. A radi by zatiahli Rusko do nekonečnej bezcieľnej partizánskej vojny. Presne toto zažili USA vo Vietname. Desať rokov márneho utrpenia.

Vtedy sa na juhu Vietnamu Američania zaoberali „zastavením komunistickej hrozby“. Bez americkej podpory by severovietnamskí komunisti porazili a obsadili juh do polovice 60.rokov. Americký zásah len predĺžil utrpenie o desať rokov. A stálo to životy miliónov. Nielen Vietnamcov. Ale i Kambodžanov a Laosanov. Tých americké letectvo upálilo doslova zaživa napalmom.

USA sa snažia urobiť z Ukrajiny druhý Vietnam

Rusko na Ukrajine obnovuje jednotu svojho pôvodného územia. Vo Washington Post David Ignatius v článku „Biden sa pripravuje na dlhý konflikt na Ukrajine“ prirovnal terajšie udalosti na Ukrajine k tým v Kórei v rokoch 1950 až 1953.

Najnaliehavejšou úlohou pre Bidena je podľa Ignatiusa upokojiť panických európskych spojencov. Chváli Bidena, že skryté vyjednávanie s Ruskom môže pomaly prerásť k otvoreným rokovaniam. Cieľom by podľa neho malo byť „vyriešiť tento hrozný konflikt“.

David Halberstam vo svojej knihe z roku 2007 s názvom „Najchladnejšia zima“ popísal kórejskú vojnu ako o „šedý a veľmi vzdialený konflikt. Ktorý sa nekonečne tiahne bez viditeľnej nádeje na urovnanie“.

Kórea ako vzor pre Ukrajinu?

Vojna v Kórei bola depresívna. Americký generál Douglas MacArthur ju chcel „ukončiť“ pomocou jadrových zbraní. Prezident Harry Truman ho múdro odmietol. A prepustil.

Takže armáda USA napokon „zomrela na remízu“. Neskorší americký prezident Dwight Eisenhower sľúbil, že „pôjde do Kórei“. To znamenalo, že uzavrel mier.

Dohoda o prímerí podpísaná v júli 1953 v Kórei sa mohla javiť ako porážka mnohých Američanov a ich odvážnych juhokórejských spojencov. Dnes je však Južná Kórea jedným zo svetových ekonomických pokladov. A hoci mierová zmluva nebola nikdy podpísaná, krehké prímerie už trvá takmer 70 rokov. A možno sa stane vzorom pre povojnovú Ukrajinu.

Časť Ukrajiny sa vráti Rusku

Ukrajina bude musieť vrátiť Rusku územia, ktoré dostala od komunistických vládcov a ktoré patria dejinne Rusku. Či sa to USA páči alebo nie.

Keď sa vrátime ku Kórei a Vietnamu. Bez zásahu USA by zjednotená komunistická Kórea bola s najväčšou pravdepodobnosťou podobná Vietnamu. To znamená, že by sa stala suverénnym a úspešným štátom. A kórejský ľud by bol zjednotený a oveľa šťastnejší ako teraz.

„Juhokórejská Ukrajina“ je nezmysel

Porovnávať Ukrajinu a Kóreu je úplný nezmysel. Kórejčania majú tisícročné samostatné dejiny. Súčasná Ukrajina, teda dejinne malé Rusko a Novorusko, je nielen súčasťou ruského sveta, ale aj jedným z jeho koreňov.

Samostatná prozápadná Ukrajina je výhodná jedine pre Západ. Lenže je nezlučiteľná so záujmami Ruska. Západ môže predstierať, že tomu nerozumie. A môže ďalej snívať o „juhokórejskej Ukrajine“.

Rusko v tejto otázke nepozná žiadne kompromisy. Pretože toto je otázka jeho budúcnosti. Budúcnosti Ruska a „ruského sveta“.

Preložil g. / Zdroj: RIA Novosti

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.