Britský deník The Guardian bol obvinený z „úmyselného zavádzania“ svojich čitateľov prostredníctvom článku, v ktorom informoval o tom, že v Londýne operujú dve tajné slobodomurárske lóže, v ktorých sú angažovaní britskí politici a viacerí novinári.

Písomnú sťažnosť zverejnila v utorok Veľká Zjednotená Lóža Anglicka (United Grand Lodge of England – UGLE) na slobodomurárskej webovej stránke Freemasonry Today, kde sa píše, že lóže neoperujú tajne, nakoľko miesta spoločných stretnutí jej členov v časti Camden na severe Londýna sú otvorené aj pre verejnosť.

[wp_ad_camp_2]

„Existencia týchto dvoch lóží nie je tajná, nefungujú vo Westminsteri ich členmi nie sú politici ani novinári,“ uvádza v liste predstaviteľ UGLE David Staples.

V článku denníka Guardian sa uvádza, že lóža New Welcome Lodge má asi 30 až 40 členov, z nich štyria sú poslancami britského parlamentu. UGLE podobné tvrdenia označila za vymyslené a dodala, že New Welcome Lodge má v skutočnosti 22 členov, z ktorých ani jeden nezastáva funkciu poslanca parlamentu.

David Staples poukázal tiež na článok denníka Telegraph z roku 1929, v ktorom boli zverejnené informácie o vzniku a existencii lóže. Dodal, že zmienka o bratstve New Welcome Lodge a Gallery Lodge figuruje už 12 rokov aj na stránkach Wikipédie.

„Ide o zámerné zavádzanie tvrdiť, že lóže fungujú tajne alebo naznačovať, že ich existencia je tajná alebo skrytá,“ uvádza ďalej vo svojom stanovisku Staples.

Podľa jeho názoru Guardian publikovaním nepresností a podporou predsudkov voči slobodomurárom, spájaním bratstva s korupciou, túžbou po moci a kontrole, poškodzuje ich povesť.

[wp_ad_camp_2]

Já si rozhodně nemyslím, že zveřejněné informace jsou zavádějící. Pravda je daleko horší, než se lidem tvrdí. Samozřejmě, že se jedná o tajnou organizaci fungující skrytě. Zednáři potřebují o sobě vytvářet dojem, že se jedná o „nevinný debatní kroužek.“ Stejně jako se nám snažil namluvit Jiří Drahoš stejnou pohádku o Římském klubu. Těch organizací, které uplatňují svůj vliv je samozřejmě více, např. Jezuité (tajná armáda Vatikánu), Opus Dei, Ilumináti, Rosekruciáni, Martinisté (první martinistická lóže v českých zemích vznikla v Českých Budějovicích v roce 1895), Fabiáni a další. Zednáři a tajní Jezuité mají dle mého názoru v ČR velký vliv zejména v politice a justici, kde ovlivňují mnoho kauz. V této souvislosti velmi doporučuji knihu Tajné dějiny Jezuitů, 2. vyd., autory jsou Novotný, Polák. Proto je mnoho lidí naivních, pokud si myslí, že u soudů jde o právo a spravedlnost. Stačí se podívat na symbol justice – slepou dámu Spravedlnost – to říká vše. Anglický výraz „justice“ se dá rozložit na anglická slova JUST ICE = jen led. 

A jaké Zednářské lóže působí v ČR? Lóže spadající pod Velikou Lóži České Republiky:

(Číslo lóže nevyjadřuje její stáří ani postavení v rámci obedience. Je to prostě pořadí, v jakém se stala součástí VLČR.)

Lóže nesoucí původně čísla 11 (Kosmopolis), 14 (Libertas) a 18 (Humanizmus) sídlí v Bratislavě a v roce 2009 se staly zakládajícími lóžemi Veliké Lóže Slovenska.

Lóže č. 9 Quatuor coronati je lóže se speciálním statutem. Je zaměřena na výzkum zednářské historie. Jejími členy se mohou stát pouze zednáři, kteří již jsou členy některé jiné lóže VLČR.

Dle názoru jednoho mého kamaráda byla Charta 77 ve své podstatě neoficiální Zednářskou lóží. 

Zdroj: 1, 2, 3

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.